fbpx
Tagasi

Maailma suurima häkatoni, NASA Space Apps Challenge, Tartu eelvoorus osalenud tarkvaraarendaja Andres Soobi idee võitis hõbedase koha, mis tagas edasipääsu ülemaailmsesse finaali. Võistlust korraldati üle maailma rohkem kui 200s asukohas korraga ning esmakordselt võistlesid häkatonil tartlased.

Andres Soobi (VSo17) sõnul tundus häkaton lahe asi olema ning sellel osalemiseks mõtles ta välja idee, mis aitab linnades elavatel inimestel lihtsasti leida parimaid ja pimedaimaid kohti, kust tähistaevast nautida. „Läksin oma ideega üritusele, leidsin kohaletulnud tudengitest vaevata meeskonnakaaslased, kellega koos kosmoseäpi häkatonil võistlesime,“ jutustas Andres Soop ja lisas et kokku osales kümmekond meeskonda.

„Meeskonnaga arendasime ideed edasi, mõtlesime läbi kellele ja milleks seda vaja on ning millist kasu see loob.“ Nii arenes välja rakenduse idee, mis kasutab satelliitandmeid valgusreostuse kohta ning näitab reaalajas ka taeva pilvisust ning ilmastikuandmeid, et märgistada kaardile parimad võimalikud piirkonnad tähistaeva vaatluseks. Paraku ei saa nendest andmetest kätte kõige mõnusamaid ja romantilisemaid paiku, seega on rakendusel ka sotsiaalne võrgustik sisse ehitatud, kus kasutajad saavad ise kaardile lemmikkohti märkida ning soovitusi jagada.

Rakendus teeb tähistaeva leidmise võimalikult lihtsaks ja mugavaks ning võimaldab kasutajatele edastada ka astronoomia teemalisi uudiseid, anda teada toimuvatest üritustest ning teavitada, kui on näha näiteks virmalisi või langevaid tähti ning lõpuks aitab rakendus tõsta noorte huvi kosmose ja astronoomia valdkonna vastu.

„Finaalvooruks pidime tegema oma ideed tutvustava video, need vaadatakse üle ja selgub, kes võidab, ja kes kutsutakse Kennedy kosmosejaama külastusvisiidile,“ rääkis Soop, kes häkatonist sai indu edasi tegutseda. „Praegu oleme oma tiimiga Tartu Teaduspargi juures Baltic SatApps inkubaatoris, seal pakutakse koolitusi kuni kevadeni ning kavas on minna ka Kaleidoskoobile võistlema,“ tutvustas ta plaane.

Ideega saab lähemalt tutvuda häkatoni veebilehel

Lisainfo:
Ly Otsa
kutseõpetaja
ly.otsa@khk.ee

Kopli 1 Põllu 11