fbpx
Tagasi

Täna, 28. aprillil valmistavad noored kokad nii Tartu Kutsehariduskeskuses kui ka Soomes Omnia ja Vamia ametikoolides võistu toite, mis arvestavad säästva toiduvalmistamise põhimõtteid. Üksiti tähistatakse sellega rahvusvahelist toidu raiskamise vähendamise päeva.

Tegu on projekti Cooking for the Future (CORE) raames toimuva mooduliga, kus eelnevalt on toimunud mitmed online koolitused osalevatele koolidele, et põhjalikumalt käsitleda erinevaid viise kuidas jätkusuutlikkuse põhimõtteid ka restoraniköögis ellu viia. Neile teadmistele tuginedes koostasid õpilased oma menüü ning täna valmistatakse road, mis välishindajatele maitsmiseks esitatakse.

Noorte kokkade kutseõpetaja Markus Pärn sõnas, et toidu raiskamine on tegelikult suur probleem ning näiteks Fudleri sugused platvormid on üks viis kuidas kogu valmistatud toit jõuaks sööjateni. „Vähem on pööratud tähelepanu teistele jätkusuutlikkuse elementidele restoranides. Näiteks kaugelt transporditud eksootilised toorained suurendavad oluliselt ökoloogilist jalajälge. Selle asemel tuleks rohkem kasutada kohalikku ja hooajalist toitu, kasutada toorainet juurest ladvani, et toiduvalmistamise jääke vähendada ning eelistada võimaluse korral taimset tooret,“ rääkis ta.

Täna valmistasid õpilased õppegrupist K119 roogi kohalikust räimest, kilust ja notsust, kartulist, kõrvitsast, redisest, kohupiimast, marjadest ning taldrikule leidsid tee ka värske naat, võilillelehed, nõges ja jänesekapsas. „Tegime ühtekokku kaheksa erinevat tänavatoidust ja kevadest inspireeritud rooga ja nüüd ootame põnevusega tulemusi,“ sõnas Argo Pärn, poiste tiimi peakokk. Ka tüdrukute tiimi juhtinud Alina Pagarina kinnitab, et hea kokk peab kõiki tooraineid hästi ja jääkideta kasutada oskama. „Kohalikul hooajalisel toidul põhinevat menüüd ei olnud raske mõelda, tooraine on tuttav ja juba tead, mis tuleb,“ lisas ta.

Toidu kadude teema pole noortele uus ja roheline mõtteviis on levinud. „Tean, et statistiliselt läheb üks kolmandik maailma toidust raisku ja see on päris hirmutav. See on tore, et saime päriselt mõelda ja tegeleda selle probleemiga oma menüü planeerimise juures. Ja muidu ka koolis meil ikka välditakse toidukõlbliku kraami ära viskamist. Näiteks saiaotsad kuivatame ja valmistame riivsaia ise,“ rääkis Argo Pärn.

CORE projekti eesmärgiks on kokanduslike tulevikutrendide tutvustamine ja toiduvalmistamise oskuste tõstmine noortele kokkade seas. Projektis osalevad kulinaariaõpet jagavad koolid Soomest, Iirimaalt, Hispaaniast ja Eestist ning seda rahastab Erasmus+ programm.

Lisainfo
Sigrid Ester Tani
töökohapõhise õppe ja projektide koordinaator
sigrid.tani@khk.ee

Kopli 1 Põllu 11