fbpx
Tagasi

Kõrged küttehinnad ja rohepööre on Eestisse tekitanud uudsete küttesüsteemide tehniku ameti – igaüks, kel tahtmine olemas ja nupp nokib, saab selle mõne kuuga selgeks õppida ning palk on kohe üle Eesti keskmise. Õppeprogrammis on aga kohad piiratud ja kandideerimine kestab veel ainult paar nädalat. 

Tartu Rakendusliku Kolledži VOCO kutseõpetaja Kalmer Kollomi sõnul on igal motiveeritud inimesel nüüd võimalus rohepöörde miljarditest korralik tükk endale saada.

„Euroopa Liit on pannud liikuma miljardeid eurosid, et uued majad oleks A-energiaklassiga ja vanad majad renoveeritaks. Selle tulemusena on majad nagu kosmoselaevad – selleks, et kütmine oleks efektiivne, on vaja väga keerukaid süsteeme, andureid ja digitaalset juhtimist. Aga spetsialiste, kes oskaks neid süsteeme ehitada ja pärast hooldada, Eestis peaaegu et ei ole. Igaüks, kes selles vallas tööturule tuleb, saab kohe küsida julgelt Eesti keskmise palga ja mõne aasta pärast juba suurusjärgus 2500 eurot,“ selgitas ekspert.

Kuna moodsate kütte- ja jahutussüsteemide tehnikutest on suur puudus, on VOCO loonud selle ameti õppimiseks ülipraktilise ja tulevikuoskusi andva õppekava. Õppida saab nii tavalisel moel koolis käies (päevaõppes) kui ka juba ettevõttes töötamisega koos (töökohapõhises õppes). Õpe kestab 10 kuud, millest kaks-kolm kuud on praktika, kus reeglina saab juba ka palka.

„Väga kiiresti saab selgeks ameti, mis annab hea palgaga tööd soovi korral kogu ülejäänud eluks – sest ega tuleviku majad vähem tehnoloogiliseks ei muutu. Aga mitte ainult, õppimise ajal on võimalik saada ka Töötukassa poolt igakuist 290 euro suurust stipendiumi,“ tõi Kollom välja.

Juba septembris on võimalik alustada VOCOs selle hästimakstud töö jaoks väljaõpet. Kuna sisse saavad ainult 16 kandidaati nii päevasesse kui ka töökohapõhisesse õppegruppi, tasub kandideerimisega kiirustada.

Avalduse saab esitada SAIS-is. Vastuvõtt on avatud ainult 2. augustini. Järgmine võimalus end nii lühikese ajaga enamikust Eesti inimestest jõukamaks teha avaneb alles aasta pärast.

Kopli 1 Põllu 11