Rasmus Põld osaleb rahvusvahelises õpilasfirmas
Kui õpetaja Tiina Aidniku postkasti rahvusvaheliste õpilasfirmade projekti kutse potsatas ei kõhelnud ta hetkekski – muidugi tuleb õppijaid ärgitada selles osalema, sest parimat ettevõtlusalast kogemust annab otsida. „Terve kursus IT-süsteemide nooremspetsialiste kandideeris, kuid neist väljavalituks osutus lõpuks Rasmus Põld“, meenutab Tiina oktoobri esimest nädalat.
Nüüd on projekti „Social Entrepreneurship Student Companies in the Baltic Sea Region“ tegevused jõudnud kandideerimisest suure sammu edasi. Rasmusel on juba selja taga sisukad kohtumised ja seminarid Helsingis ja Tallinnas ning kandev roll vastloodud rahvusvahelises õpilasfirmas Baltic Key.
Põnev väljakutse osalejatele
„Kõige esimene kohtumine oligi 27.-29. oktoobril Soomes, kus räägiti kuidas õpilasfirmaga üldse alustada. Kõik said oma ideid tutvustada ja moodustati tiimid, kes hakkasid oma firmat käivitama. Mina osalen koos soomlastega ühes tiimis, kokku on meid 3 poissi ja 3 tüdrukut. Meie firma Baltic Key pakub marketingi teenust teistele väikestele firmadele ning idee on tuua välja nende roheline ehk keskkonnahoidlik pool. Mina kirjutan praegu veebisaiti, mille kaudu teenust tutvustada. Sinna tulevad ka blogipostitused ja muu,“ tutvustas Rasmus.
Tiina Aidniku sõnul on tegu projektiga, mis kaasab 60 õpilast Soomest, Eestist ja Lätist. Lisaks õpilasfirma ja ärivaldkonnale võimaldab projekt mõista ja ellu viia sotsiaalseid eesmärke ning omaette väärtus on rahvusvaheline koostöö. Igas õpilasfirmas peab olema liikmeid vähemalt kahest riigist ning töökeel on inglise keel. Osalejate seas on nii gümnasiste kui ka kutsekoolide õppureid. „See on põnev väljakutse osalejatele aga ka õpetajatele,“ lisas ta.
„Praeguseks on meeskond moodustatud ja dokumendid on täidetud ning firma on registreeritud rahvusvahelise õpilasfirmana. See on ka omaette kadalipp, dokumentide täitmine ja firma registreerimine pole üldse naljaasi, sest sellega puutuvad õpilased kokku esimest korda ja see on päris maailm. Neil on see rahvusvaheliselt kõik tehtud,“ kiitis Aidnik.
Läbitud on ka Tallinnas peetud innovatsioonilaager. „See oli 25.-27. novembril ja seal oli hästi palju loenguid. Räägiti kuidas firmat üleval hoida, kliendiga kontakti saada ja hoida ning kuidas raha teenida. Käisime ka Proto avastustehases ning vabaõhumuuseumis,“ rääkis Rasmus.
Õpilasfirma tähendab tööd ja õppimist
Nüüd ootab Rasmust ees tõsisem tööperiood, kus muuhulgas tuleb valmis saada õpilasfirma veebileht, et üldse oleks platvorm mille abil teenust pakkuda. „Mina olen veebiarendaja. Lisaks on tiimis inimene, kes teeb graafilist disaini, näiteks logod ja muud pildid. Suhtleme WhatsAppis ja ega me enne kokku ei saa kui veebruaris Tallinnas õpilasfirmade laadal. Laadaks peaks juba kõik valmis olema“, selgitab Rasmus.
Kava kohaselt on just Tallinnas peetav õpilasfirmade laat olulisim tuleproov ka rahvusvahelistele firmadele. „Kogu see punt tuleb laadale oma tooteid-teenuseid müüma. Nii nagu üks laadal käimine ette näeb: plakatid ja esitlused, et klientidele ennast nähtavaks ja vajalikuks teha,“ toonitas õpetaja Tiina Aidnik. Peale Tallinnat on aprilli alguses tulemas veel Riia kuulus ärifestival, mille raames rahvusvahelised õpilasfirmad taas ennast tõestada saavad. Aga muidugi ei käi äri vaid laadal. „Veebi kaudu saavad kõik üle maailma meid üles leida ja teenust küsida,“ märkis Rasmus.
Millised saavad olema Baltic Key ärilised tulemused, on kindlasti vara ennustada. Aga kogemusi, teadmisi ja säravaid emotsioone on osalemine Rasmusele juba kuhjaga andnud. „Eks alguses oli ka ärevust, sest ma pole veel palju veebilehti koodinud. Aga nüüd olen seda töö käigus õppinud, nii et eriala õpingutes tuleb kasuks. Ja üldiselt on väga lõbus olnud. Tiimikaaslastega saame väga hästi läbi ja need õpilasfirmade üritused on ka väga huvitavad olnud,“ kinnitab Rasmus. Ja kuigi praegu pole Rasmusel ambitsiooni ise ettevõtjaks hakata, võib tulevikus kõike juhtuda. „Esialgu on stabiilsem kellegi all töötada aga võibolla kunagi tahaksin ka enda firmat,“ lisab ta.
„Mina olen küll kindel, et sellises rahvusvahelises projektis osalemine annab nii palju laiema vaate ja on tulevikus töö ja karjääri mõttes igati kasulik,“ toonitab õpilastesse ettevõtlikkuse pisikut süstiv õpetaja Tiina Aidnik.