fbpx
Tagasi

Ehitusvaldkonna praktikantidel on läbi aastate olnud probleem praktika aruande täitmisega, sest ehitusobjektil on dokumente ebamugav koostada. Pahatihti pole praktikandil objektil kohta läpaka ega ka paberi toetamiseks. Seetõttu tehakse sissekandeid praktikapäevikusse pahatihti tagantjärgi, kui praktikal tehtud ülesanded on ununemas. Sama lugu on praktika juhendajatega. Olukorra lahendamiseks panid koostööpartnerid seljad kokku  ja valmis uudne rakendus praktika päevikute täitmiseks. 

Ehituserialade õpilaste praktikaülesanded viivad neid objektidele, kus päeva sees ei ole aega, et haarata paber ja pliiats ning refereerida praktikal tehtavaid ülesandeid. Mis oleks, kui see kõik oleks kõigest mõne kliki kaugusel? Ehituse valdkonna praktikasüsteemi arendamise projekti toel viisid partnerid Tallinna Ehituskoolist, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest, Eesti Tööandjate Keskliidust ja Tartu Rakenduslikust Kolledžist mõtted teoks.  

Tartu VOCO asus koostööpartneri abiga arendama rakendust, mis võimaldaks kõikidel osapooltel näha praktikaga seotud dokumente ja päevikut. Äpi prototüüpi testiti ehitusvaldkonna õpilaste poolt kolmes koolis üle Eesti. 

Tartu Rakenduslikus Kolledžis testis keskkonda kivi- ja betoonkonstruktsioonide 2. kursuse õppegrupp. Uue rakenduse puhul toodi välja mitmeid positiivseid külgi – ühte kohta olid koondatud nii päevik kui aruanne, päevikut oli mugav täita ja üldiselt jättis visuaalselt ilusa mulje ning oma töö tulemuse kirjeldamiseks sai üles laadida ka pilte. Nii muutus päeviku täitmine nutitelefonis hulga mugavamaks. Küll aga möönsid õpilased peale testperioodi, et tegu oli siiski skaleeruva veebilehega ning sisselogimine on tüütu. 

Kooli IT-juhi Silver Püvi sõnutsi tehtud siiski suur samm selleks, et  nii praktikant kui tema juhendaja saaksid operatiivselt praktika dokumenteerida ja hinnata. Lisaks on äpil suutlikkus ühilduda ka teiste koolide õppeinfosüsteemidega ning see võimaldab neil katsetada seda võimalust ka oma õpilaste seas. “Äpi osas jätkame arendustöödega ning järgmine suur arendus selle projekti jätkuks on õppeinfo toomine siia äppi,” rääkis Püvi. 

Alanud praktikaperiood viib taas hulga õppijaid praktikale. Nüüd on nad varustatud parema rakendusega ning kasu sellest on mitmepoolne. Esiteks on praktikandil mugavam oma töid päevikusse sisestada ning ka praktika juhendaja saab operatiivselt oma hinnangud anda. Objektiivsel tagasisidel on aga teadagi õppimisprotsessis tähtis koht. Lisaks näeb ka koolipoolne praktika koordinaator kuidas kellegil läheb ning saab probleemide korral sekkuda. Lõpuks muutub praktika aruandluse koostamine hoopis mugavamaks.  

Kui keegi soovib enda kooli õpilaste seas kasutada praktikaäppi, siis see võimalus on olemas ning selleks tuleb ühendust võtta Tartu Rakendusliku Kolledži õppeosakonnaga.

Projekt „Ehituse valdkonna praktikasüsteemi arendamine“ nr 2014-2020.1.05.20-0625. 01.02.2021 – 30.06.2023 on saanud rahastuse Euroopa Sotsiaalfond tegevuse „Tööandjate ja õppeasutuste koostöö toetamine praktikasüsteemi arendamise“ raames. 

Kopli 1 Põllu 11