Rahvusvahelise klienditeeninduse teadmised ja suhtlusoskus on vajalikud kõigile
Mullu oktoobris läks lendu esimene rahvusvahelises koostöös sündinud kutseõppe kursus. See sündis Tartu Rakendusliku Kolledži õpetaja Triinu Virnase ja Taani, Zealandi Ärikolledži õpetaja Pia Bonnenseni koostöös ja mõistagi said osaleda mõlema kooli õpilased, kes olid ennast registreerinud International Customer Service valikaine kursusele.
Nagu nimest aru saada, oli tegu ingliskeelse kursusega, mis toimus esialgu veebi vahendusel, kuid lõppes õpirändega Taani. Kuna VOCOs oli tegu valikainega, siis võisid kursusele registreeruda kõik huvilised. Ja nii kogunes õppima erinevate erialade õppureid. Mida õpilased lõppenud rahvusvahelisest kursusest kõrva taha panid, rääkisid ärikorraldaja Kristiina Nõu ja mehhatroonik Harald Raave.
Esialgu toimusid ühised tunnid MS Teamsi vahendusel. „Online tundides andsid õpetajad kõigepealt rahvusvahelise klienditeeninduse aine materjale ja siis tuli selle põhjal iseseisvalt ülesandeid teha. Aga mitte omaette vaid rahvusvahelistes tiimides, seega pidime palju omavahel suhtlema, et siis järgmiseks korraks saaks nõutud slaidishow ette valmistada ja esitleda,“ tutvustas Kristiina kuidas kursusel õppimine käis. „Teams keskkond pettumus kõigile ja meie suhtlesime taanlastega Messengeri vahendusel. Tegelikult oli esialgu keeruline distantsilt koostööd teha aga lõpupoole oli lihtsam ühel joonel olla,“ lisas Harald.
Ülesanded ise olid erinevatel teemadel. „Näiteks üks esimestest rühmatöödest oli uurida klienditeeninduse eripärasid Araabia riikides,“ rääkis Harald. Mõistagi on tavad ja kombed väga erinevad ning seda tuleb ka klienditeeninduses arvestada. Näiteks erinevad tähtpäevad, mida tähistatakse erinevates riikides. Või see, et Hiinas tuleb alati tervitada esimesena kõige vanemat kohalviibijat. „Kindlasti on kultuurilisi erisusi vaja teada ja arvestada kui tulevikus välispartneritega kohtuda ning läbirääkimisi pidada,“ kinnitas Kristiina.
Õpiränne Taani, Zealandi Ärikolledžisse toimus Erasmus+ KA1 projekti toes. Seal, Taani õpilastega koos olles, olid klienditeeninduse ülesanded praktilisemad. Kristiina sõnul käidi koos kaubanduskeskuses, et sealset klienditeenindust vaadelda ja hinnata. Koos koostati ka turismiprogramm Kopenhaageni vaatamisväärsustega tutvumiseks ning siis toimusid klienditeenindusega seotud inglise keele tunnid. Veel kinnitas ta, et Taani õpilased olid toredad ja sõbralikud.
Kursuse olulisemaks panuseks pidasid õpilased suhtlusoskuse arendamist. Nii internetis kui ka näost näkku suhtlemisel on oma erisused, kuid olulisem on kindlustunne, et saadakse hakkama. „Keelebarjääri ei tundnud, sest Taanis kõik rääkisid inglise keelt. Ja mul oli ka varasemalt ingliskeelne suhtluskogemus,“ rääkis Harald. Ka Kristiina kinnitas, et just inglise keele praktiseerimine oli väga hea. „Kursusel tuli suhelda ja rääkida ja lõpuks mõtlesid ka inglise keeles. Pole ju nii suur probleem kui sõnad ei tule kohe meelde, see tuleb praktiseerimise käigus.“
Pealegi on suhtlusoskus universaalne. Ükskõik, millist tööd teed, ikka on vaja teistega suhelda. „Isegi kui ma olen mehhatroonik, siis ikka pean oskama oma ideed müüa ja teistega koostööd teha,“ märkis Harald.
Koostöös toimunud klienditeeninduse kursust hindavad mõlemad osalejad kõrgelt. „Muidugi soovitan kõigile osaleda. Ei olnud keeruline, sest kursus oli hästi hajutatud ja teemad polnud liiga rasked,“ kinnitas Harald. „Ainult Teamsi keskkonda ma ei kasutaks ja Taani õpilastega võiks ka alguses kohtuda, et edaspidi koostöö lihtsamalt sujuks,“ lisab ta. „Kindlasti on see kursus meeldiv kogemus. Saame lausa eraldi sertifikaadi ja see on asi, mida CV-sse panna. See näitab ju rahvusvahelist töö ja –õpikogemust,“ lisas Kristiina.
Pealegi on Taanimaast ja Kopenhaagenist osalejatel ainult meeldivad kogemused. Kuigi turistide tõmbenumber Tivoli oli varakevadel veel suletud, siis Kopenhaageni Akvaarium oli elamus omaette. Põhjamaade kõige suurema akvaariumi külastamisel on tunne, nagu viibiks ise kõikide kalade ja muude mereelukate keskel. Muidugi jäävad meelde rõõmsad ja sõbralikud inimesed ning igati professionaalne klienditeenindus.
Seega, kui sügisel kursus taas avatakse, siis põhjuseid osalemiseks jätkub!
Taanis veedetud nädalatest saab lähemalt lugeda Triinu Virnase blogist.
Loo kirjutas projektijuht Kaire Mets.