Kutseharidus pole enam ammu “plaan B” – see on nutikas valik neile, kes tahavad kiiresti tööellu astuda, õppida praktiliselt ning olla valmis muutuvaks tööturuks.
Tartu Rakenduslik Kolledž ehk VOCO on hea näide sellest, kuidas kutseharidus on ajaga kaasas käinud ja isegi sammu ees, olles praeguseks gümnaasiumihariduse 2.0.
2025. aasta toob endaga kaasa mitmeid olulisi muudatusi nii kutseharidussüsteemis tervikuna kui ka VOCOs – muudetud õppekavad, paindlikumad õpivõimalused ning suurem fookus kaasaegsele õpikogemusele.
Õppija keskel – reform, mis muudab kutsehariduse veelgi tugevamaks
Kutseharidusreformi keskmes on lihtne, aga võimas idee: õppija vajab rohkem aega erialaste oskuste omandamiseks ja võimalust oma arengut ise kujundada.
Uuenenud õppekavad VOCOs tähendavad rohkem praktikat, selgemat õppeteed ning paindlikumaid võimalusi näiteks töötamise ja õppimise ühendamiseks.
„Meie jaoks on oluline, et iga õppija tunneks end VOCOs väärtustatuna ja näeks selget seost õpitu ja päriselu vahel. Tänased noored ootavad rohkem kui lihtsalt teadmisi – nad tahavad mõista, miks ja kuidas see, mida nad õpivad, neid elus edasi viib,” ütleb VOCO direktor Raini Jõks.
Uued ajad, uued erialad, uued võimalused
- aastal saab VOCOs õppida mitmel uuel ja ajakohastatud õppekaval, mille fookus on tulevikku vaatavatel oskustel.
Näiteks arenevad valdkonnad nagu digidisain, jätkusuutlik ehitus või nutikas tootmine pakuvad õppijatele praktilist kogemust reaalsetes tööolukordades.
VOCO teeb tihedat koostööd ettevõtetega, et tagada õppe vastavus tööturu ootustele.
Olgu tegemist IT, kokanduse, mehaanika või disainiga – igas valdkonnas on oluline, et lõpetajal oleksid päriselt kasutatavad oskused.
Kes võib kandideerida ja kuidas?
Vastuvõtt VOCOsse on juba alanud ning toimub mugavalt SAIS.ee kaudu.
Kandideerida saavad nii põhihariduse kui ka keskhariduse lõpetanud, samuti täiskasvanud, kes soovivad karjääri muuta või uusi oskusi omandada.
VOCO erialade valik on lai: alates traditsioonilisematest kutseerialadest nagu ehitus ja kokandus kuni kaasaegsete suundadeni nagu IT, inseneeria ja tekstiil.
VOCO – rohkem kui kool
VOCO on koht, kus praktiline oskus loob tulevikutegijaid.
Õpilased valmistavad toite, ehitavad, loovad, parandavad, programmeerivad ja nõustavad – sageli juba enne kooli lõpetamist.
Tänapäevane õpikeskkond, professionaalsed õpetajad ning ettevõtlus- ja rahvusvahelised projektid annavad õppijale kindluse, et nad on pärast kooli valmis tegutsema.
Tahad ka osata? Astu VOCOsse.
voco.ee/vastuvott