fbpx
Tagasi

21. ja 22. veebruaril toimuvad Tartu Rakenduslikus Kolledžis Balti riikide kutsevõistlused Baltic VET. Nimetatud võistlus on kolme Balti riiki ühendav ametikoolide erialane rammu katsumine. Võistlust peetakse lihameistrite, kokkade ja pagar-kondiitrite kategoorias. Võistlejatel tuleb oma oskusi näidata nii kolmekäigulise lõunasöögi valmistamises kui ka etteantud retseptiga töötamises pagar kondiitri võistlusel ning sama oskuslikult peab oskama kasutada ka üllatus toorainet mis avalikustatakse alles võistluse käigus.

„Lihameistrid võistlevad kolmes võistlusvoorus, millest üks on lihalõikamine teine lihast valmististe valmistamine ja kolmas lihatoote küpsetamine,“ sõnas kutseõpetaja Kristi Luht, kes on aastaid erinevaid lihavõistlusi ette valmistanud ning oma õpilastega mitmetest võistlustest osalenud. Õpetaja Kairi Timusk sõnas kokkade võistluste lühitutvustuseks, et kokad võistlevad lausa neljas võistlusvoorus – soe või külm suupiste, pearoog tervest linnust, soe või külm eelroog kalast ja dessert. Võistlejate jaoks on paljugi üllatuseks, näiteks selgub alles kohapeal mis kala või linnuga tuleb tegelema hakata. Õpetaja Lilija Suburg iseloomustas pagar-kondiitrite võistlust järgmiselt: „Ka pagar-kondiitrite võistlus tõotab tulla väga pingeline. Kahe päeva jooksul on vaja valmistada klassikalise retsepti alusel Keelekese küpsised ning lisaks enda poolt valmistatud retsepti alusel täidisega Croissante, Pavlova koogid ja pulgakoogid. Võistlejad peavad kasutama nii kohustusliku toorainet kui ka üllatus toorainet.“

Võistlusi on hindamas kohtunike tiimid kuhu kuuluvad nii välismaised kui ka eesti ettevõtetest pärit oma ala professionaalid. Võistluse tulemusena selgub Baltimaade parim noor oma erialal. Olgu öeldud, et noor tähendab seda, et võistleja peab olema kuni 22 aastane, ning võistluse hetkel käima ka ühes Balti riigi ametikoolis. Üleriigilistel, Euroopa ja ülemaailmsetel võistlustel saavad võistelda kuni 26 aastased.

Võistlused algatas 2021. aastal Kaunase Food Industry and Trade Training Centre ning esimesi võistlusi rahastati Erasmuse projektist. Peale Leedus toimunud esimesi võistlusi olid kõik riigid ühisel arvamusel, et võistlusi tuleks rotatsiooni korras jätkata. Nii võttiski järgmiste võistluste korraldamise enda peale 2023. aastal Riia kool ja nüüd on järjekord jõudnud kätte Tartu Rakendusliku Kolledži kätte. Kuigi võistluse projekt on tänaseks läbi, on formaat jäänud samaks. Oleme väga tänulikud abi eest meie koostööpartneritele Vilmixile , Balt-Hellinile, Metecile , A.Le Coqile ja Õllemuuseumile.

Rohkem infot: https://voco.ee/baltic-vet-skills/

Alecoq-logo                                Balt-Hellin_logo

Metecalecoq õllemaailm  Vilmix_logo

Kopli 1 Põllu 11