Direktor Raini Jõks: palju õnne Meile!
Hea VOCO koolipere!
11. septembril 1922 asutati Tartu Linnavolikogu otsusega Tartu Puu- ja Rauatöökool. Sama aasta sügisel asusid kooli õppima esimesed 35 õpilast: 20 raua- ja 15 puutöö suunale. Just puu- ja rauatöökooli loeme me VOCO eelkäijaks ja alusepanijaks. Täna, 100 aastat hiljem, alustas VOCOs õppetööd ligemale 3000 õpilast, neist 1365 esimesel kursusel. 100 aastaga on vähem kui 50 õpilasega koolist kasvanud välja Eesti suurim rakendusliku hariduse pakkuja. Suure all ei pea ma silmas mitte ainult õppijate arvu vaid ka ambitsioonikat visiooni. Tartu Rakenduslik Kolledž on kõhklusteta Eesti kutsehariduse julgelt tulevikku vaatav lipulaev.
Teekond Puu- ja rauatöökoolist Tartu Rakenduslikuks Kolledžiks on olnud sündmusterohke. Ent oleme suutnud mineviku ja tuleviku targalt kokku sulatada ja see teebki VOCO eriliseks. 100 aastat kogemusi on kolinud vedruvankrist moodsamasse sõiduriista ning liigub uuenduste kursil. Peagi sõidame vesinikuga. Nii jõuab kooli pikk ja väärikas ajalugu tänaste ja homsete õppijateni neile arusaadavas keeles. Sedasama, uue ja vana sümbioosi, kohtab koolimajas igal sammul: on ju meie õpetajad ja õppijadki elukaarte erinevatest otstest: kõrvuti eksisteerivad nooruse uljus ja väärikate elukogemus. Ühendavaks jõuks uudishimu uute teadmiste ja oskuste järele ning soov edasi liikuda.
Saja aasta jooksul on kool muutnud oma nägu, kandnud eri nimesid, näinud kümneid tuhandeid lõpetajaid, raskemaid ja kergemaid aegu ning mitmeid riigikordi. Ent mõned asjad on aja jooksul jäänud samaks. Nii nagu Eesti vajas meisterlikke, praktiliste oskustega inimesi noore riigi künnisel, vajab ta neid praegu ja päris kindlasti vajab tulevikuski. Oskajad on hinnas igal ajal. Anton Hansen Tammsaare, on öelnud: “Inimene ei ela tarkusest, vaid ikka oskusest.” Olgugi tarkus tarviline vara, praktilise mõõtme annavad tarkusele just oskused. Paraku kipub oskuste õpe ikka veel tarkuse tagaajamise taha jääma. VOCO on võtnud oma südameasjaks, et kutseõpe muude haridusvalikute varjust välja tuua ning värske kuvandi loomine on osa sellest. Ent mis oleks kui mõtleks veelgi laiemalt? Kui laiendaks Tartu kuvandit ülikoolilinnast hoopis mitmekesiste haridusvalikute linnaks? Asub ju lisaks vanimale ülikoolile Eesti suurim kutseõppekeskus just siin, Tartus.
Õpi end vabaks! – just nii kõlab VOCO moto. Vabas Eestis on meie kool saanud eksisteerida 49 aastat, see on pisut alla poole oma ajaloost. Ma siiralt loodan, aga samas ka usun, et iga järgnev aasta on vabaduse aasta. Vabadust oskame me täna hinnata rohkem kui kunagi varem ning just seda tahame oma õppijale lisaks oskustele kaasa anda. Läbi julguse teha seda, mis päriselt meeldib ning läbi ettevõtliku suhtumise, mis annab võimaluse oma oskusi hiljem mitmekülgsemalt rakendada. Ei ole vahet, kas tuled otse koolipingist või oled aastaid hoogu võtnud, et oma unistusi täita. Siin on igaühel võimalik saada paremaks, võimalus avastada, eksida, valida, areneda ja õppida end vabaks.
Kool ei ole maja, kool on inimesed. Ühe kooli südameks on tema koolipere ja me saame täna siin seista ning tagasi vaadata sellele sajale arenguaastale ainult tänu õpilastele ja töötajatele, kes seda kõike hoidnud, hinnanud ja edasi viinud on. Samuti kooli sidusrühmad, olgu selleks tööandjad, erinevad ametid või koolipidajad. AITÄH teile kõigile koolis töötamise või kooli arengusse panustamise eest. Meil on põhjust selle 100 aasta üle uhked olla ja jätkata oma suure missiooniga tööd. On aeg vaadata tulevikku, järgmise saja poole; seada endale uusi sihte, millest esimeseks suuremaks on Euroopa kutsehariduse tippkeskuseks kujunemine.
Elagu Eesti ja Elagu VOCO!
Sajaga tulevikku!!!