Jõuluime kutsehariduskeskuse moodi
Suurtel asjadel on kombeks saada algus väikestest, ent südamega tehtud tegudest. Kui üks Tartu Kutsehariduskeskuse õpilane 17 aastat tagasi võttis nõuks ja südameasjaks saata käsitsi valminud jõulukaart kõigile Tartu Hooldekodu elanikele, siis vaevalt ta aimatagi oskas, et paneb alguse ühele headusest kantud traditsioonile. Nii sündis heategevusprojekt „Imelised jõulud“, mille eesmärgiks sai jagada pühadetunnet neile, kel seda napib.
Veerema lükatud heategevuspall kogus kiirelt tuure: kaardile lisandusid kingipakk, kontsert, jõululaud ja esinejad ning täna on kutsehariduskeskuse noorte korraldatav jõulupidu mitmel pool pikisilmi oodatud sündmuseks. Sel aastal viiakse jõulurõõmu Mäe-kodu asenduskodulastele ning Tartu Hooldekodu ligi 170-le elanikule.
Kõik need 17 aastat on projekti väsimatuks vedajaks olnud õpetaja Külliki Vaske. Sündmuse korraldamine on osa õppeprotsessist – sel moel saavad oma esimese projektijuhtimise kogemuse ärikorralduse õppurid. Ent hinde kätte saamine pole kaugeltki peamine, miks õpilased innuga projekti veavad, kinnitab Külliki; hindest palju olulisemad on peoliste säravad silmad ja tänulikud näod. Enda rolli jõuluürituste ettevalmistamisel hindab ta tagasihoidlikuks: „Õpilased tegutsevad ikka ise, mina sekkun nii vähe kui võimalik ja aitan vajadusel kurssi sättida“.
Tänavuse projekti peamisteks veduriteks on ärikorralduse II kursuse õpilased Liia, Aire, Garmen ja Kaisa-Madli. Väiksemas mahus on kaasatud kogu II kursus ning osalt ka esimese aasta õppijad, kes korraldamise teatepulga järgmisena üle võtavad. Projektijuhi ametit peab Liia, kes tuli ärikorraldust õppima soovist proovida uusi väljakutseid. Kaisa-Madli pärusmaaks on peamiselt kujundustööd. Muus osas tiimisiseselt rolle jagatud ei ole, tegutsetakse ühiselt ja aidatakse teineteist kus vaja. Aastate jooksul on välja kujunenud juba mõned kindlad partnerid, kes ettevõtmisse panustavad ja kingikotti täita aitavad, ent tüdrukud ei varja – soov kindlustada, et iga järgnev pidu oleks eelmisest samm edasi, kannustab neid üha uusi võimalusi otsima. Enim rõhku püütakse panna tegevustele ja elamustele: nii näiteks ootab Mäe asenduskodu lapsi seekord väljasõit Harjumaale Liipa talu jõulumaale.
Raskuste kiuste eesmärgi poole
Ehkki eesmärk on üllas, pole koostööpartnerite leidmine läinud pelgalt lepase reega. Tüdrukute sõnul alustasid nad toetajate otsimisega kohe septembris ning iga „jaa“ kohta on tulnud vastuseks ka umbes 20 „ei“-d. Harvad pole needki korrad, mil vastust ei tulegi. Garmeni arvates saab ka neist kogemustest õppida: „Kui mitte muud, siis seda, et koolis õpitu ja praktika võivad teinekord olla väga erinevad. Takistustest üle saamine on oluline õppetund.“ Õnneks ei ole äraütlemised nende teotahet kõigutanud, vaid vastupidi: seda usinamalt otsivad nad uusi uksi, millele koputada. Aire toob välja, et projekti vedamine on ka korralik julguseproov – kui alguses tundus imelik võõrastele abipalveid saata, siis täna ei nõua see enam nii suurt eneseületust.
Õnneks ei ole suure südamega ettevõtjad maailmast sugugi otsa lõppenud. Iga-aastaste suurtoetajate (Tartu Mill, A LeCoq, Salvest, Kommipomm jt) kõrvale on lisandunud palju uusi partnereid, kes on nõus oma toodanguga toetama. Sel aastal on suursponsorina kaasa löömas Huppa, kes on omalt poolt välja pannud soojad talveriided Mäe-kodu kasvandikele. Pikaajalise koostööpartneri Gustav Kondiitriga on ettevõtmisest välja kasvanud täiesti uus projekt, mille raames saavad kõik Mäe-kodu lapsed uuel aastal sünnipäevaks nimelise tordi.
Keerulisem on olnud leida rahalist tuge: kõiki peokorraldusega seotud kulusid ju esemetega katta pole võimalik. Õpilased on raha teenimiseks korraldanud laatasid ja kutsunud eraisikuid toetama ning seemneraha on taodeldud ja saadud ka Tartu linnalt.
Tahtmine on peaasi
Üht kinnitavad tüdrukud kui ühest suust: olgu toetus kui suur või väike tahes, pidu toimub igal juhul! Õpetaja Külliki sõnul on aastate jooksul nähtud nii paremaid kui halvemaid aegu, ent seni pole ükski pidu veel ära jäänud. Lausa vastupidi: mida kehvemad ajad, seda leidlikumad ja ettevõtlikumad on noored. Naerdes meenutab ta aastatetagust lugu, mil ärikorralduse tudengitel tuli raha saamiseks koguni briketti müüa: „Oli selline ettevõte, kes tahtis aidata, aga muud ei olnud anda. Saime 2 tonni briketti, müüsime selle maha ning pidu sai igati vahva. Põhiline on, et noortel jätkus tahtmist.“ Küsimusele, kuidas noored aegade jooksul Külliki arvates muutunud on, vastab õpetaja: „Eks pisut ikka on, aga neid, kes tulevad kaasa, tahavad teha ja teevad südamega leidub alati ning igal ajal.“
Kutsekool kui kompass
Heategevusprojekti vedamine on ärikorralduse eriala II kursuse praktiline töö projektijuhtimise aines. Ärikorralduse õppekava kohta jagub tüdrukutel vaid kiidusõnu: ettevalmistus on laiapõhjaline ja annab aimu väga paljudest eri valdkondadest nagu äri, logistika, dokumendihaldus, turundus jpm. Aire arvates on see suurepärane võimalus „nuusutada“ erinevaid valdkondi, mida ärikorraldus endas ühendab ja spetsialiseeruda hiljem. „Mina plaanin minna edasi õppima ning tänu kutsekooli kogemusele ja siin omandatud praktikale on mul täna palju lihtsam oma tegelikest huvidest aru saada,“ selgitab ta. Ehkki projekt ei ole päris tavaline koolitöö ja sellega seotud ettevalmistused tulevad tihti ka öötundide arvelt, leiavad kõik neli, et saadud kogemus ning lõpptulemus on seda kuhjaga väärt.
Löö kaasa!
Veel ei ole hilja heategijate ritta astuda. Tartu Hooldekodu jõuluüritus toimub 10. detsembril ja Mäe-kodu laste üritus 14. detsembril. Noored on tänulikud igasuguse abi ja toetuse eest. Oma koostöösoovi saab teele panna projektijuht Liiale aadressil liia.avaste@khk.ee ning rahalise toetuse saab teele panna Tartu Linnavalitsuse arveldusarvele.
saaja: Tartu Linnavalitsus
arveldusarve nr: EE521010220032600015
viitenr: 18609178000008
selgitus: KHK heategevusprojekt 2019
Toetajate nägemiseks kiika ka projekti Facebooki lehte Imelised jõulud.