fbpx
Tagasi

Kuidas Eesti ettevõtted on Industry 4.0 põhimõtteid rakendanud ja millised on pudelikaelad uue tehnoloogia kasutuselevõtule?  Need küsimused olid esiplaanil READY4I5 projektis, mille üks eesmärk oli tõsta teadlikkust Tööstus 4.0/5.0 olulisusest ühiskonnas. 

Projekti raames valminud uuring  koondas ja võrdles Poola, Itaalia ja Eesti ettevõtete tehnilist varustatust,  tehnilisi  ja  juhtimiskompetentse ning töötajate oskusi Tööstus 4.0 rakendamisel. Kuigi riigid tunduvad esmapilgul väga erinevad, tõi analüüs välja rea sarnasusi.

Nii näiteks hindas kõikide riikide vastajad, et  tööstusprotsesside digitaliseerimiseks vajalik andmeside võrk, haldus- ja äriprotsesside digitaliseerimine ja tootmise automatiseerimine on hästi arenenud.  Neid protsesse toetavad arenenud telekommunikatsiooni  ja  IKT sektorid ning laialdane toetus digivahendite kasutamiseks ettevõtete efektiivsuse ja konkurentsivõime suurendamiseks. Samas kasutavad ettevõtted vähem kvantkommunikatsiooni ja plokiahela tehnoloogiat aga ka virtuaal- ja liitreaalsuse rakendusi. Peamiseks takistuseks on selliste uute tehnoloogiate rakendamise keerukus ja kõrged kulud.

Tööstus 4.0 rakendamiseks vajalike oskuste ja teadmiste osas on samuti sarnasusi. Kõikide riikide vastajad hindavad kõrgelt oma ettevõtte optimeerimise ja planeerimise kompetentse. Peamiseks takistuseks peeti aga kõikides riikides puudulikke oskusi, et Tööstus 4.0 põhimõtteid rakendada. See on seotud nii inseneeria valdkonna tööjõu nappusega kui ka uute oskustega, mida  igal tasandil on vaja, et kiiresti arenevat tehnoloogiat ettevõtetes rakendada.  

Mõistagi on siin tähtsus ettevõtete ja haridusasutuste koostööl. Noored IT, mehhatroonika, automaatika ja robootika spetsialistid on ettevõtetes väga oodatud. See on võtmetegur, et  suurendada Tööstus 4.0 ellurakendamise edasist võimekust. Uute oskuste ja koostöö arendamine võiks aidata uuringu partnerriikide ettevõtetel täielikult ära kasutada tehnoloogiate potentsiaali  tootmis- ja tööstusprotsesside digitaliseerimiseks, kasutades andmeanalüüsi, tehisintellekti, asjade internetti (IoT) ja automaatikat. 

Uuring valmis projekti “Ready4I5:Towards Industry 5.0- challanges good practices and lessons learned from Industry 4.0” raames. Vaata lähemalt SIIT.

Kopli 1 Põllu 11