Sajaga magusasse tulevikku! VOCO 5. taseme kutseõppe vilistlase Mari Ermi teekond vanemkondiitriks: kogemused ja soovitused tulevastele õppuritele
VOCO ei ole üksnes kutseõppeasutus peale põhikooli või keskkooli. VOCOsse on oodatud ka kõik juba meistrid oma kutsemeisterlikkuse taset tõstma, sest pakume mitmeid 5. taseme kutseõppe õppekavasid. Sealjuures Eestis ainukesena saab meie juures õppida 5. taseme vanemkondiitriks või vanempagariks!
Sellised õppekavad on suunatud erialakutse omandanud ja töökogemusega meistrile, kes soovivad oma oskused viia sajaga tulevikku!
Täna räägime vanemkondiiter Mari Ermiga, kes on meie vilistlane. Kuidas sündis tema otsus asuda eelmisel talvel õppima Tartu Rakenduslikku Kolledžisse ning millised on tema kogemused ja soovitused teistele, kes veel ei ole otsust teinud.
Lapsepōlvest mäletab Mari, et kōige ilusamad päevad olid laupäevad. Toad olid korras, käidi saunas ja ema küpsetas alati kooki vōi kringlit. Ōhtul tehti piparmünditeed ja maiustati kōik koos. Mingil hetkel võtsid nad ōega teatepulga üle ja neid hakati kutsuma vōrratuteks koogitegijateks.
Elu viis Mari pikaks ajaks laia maailma. Oli väga pōnev aeg, mil ta tegi maakerale mitu tiiru, töötades Bahreini kuningapere stjuardessina. Ühel päeval liikus Mari edasi Katari, kus sai vōimaluse ka ise eralennukitele stjuardesse koolitada. Mari oli kindel, et kodumaale ta niipea tagasi ei naase, aga nagu ikka, on elu üllatusi täis… Murtud varbaluu tōttu ühel suvel pikemalt Eestis viibides kohtus ta oma abikaasaga. Siis sündisid lapsed ja otsustati Tallinnast veidi rahulikumasse Raplasse kolida.
Olles Eestis, mõistis Mari, et igatseb neid maitseid, millega oma “eelmises elus¨ igapäevaselt kokku oli puutunud. Peened desserdid, tartletid, makroonid… Juba esimese lapse kōrvalt hakkas ta minisünnipäevadeks kooke küpsetama. Aina rohkem ōppides avanes uus ja äge maailm, millest on tänaseks kasvanud tōeline kirg. Täna on Raplas Mari armas koduköök, kus sünnivad suussulavad meistriteosed.
Mari, kuidas sündis mõte asuda end täiendama 5. taseme kutseõppes vanemkondiitri erialal?
Kohtusin ühel koolitusel Lilija Suburgiga, kes nii muuseas mainis, et tule ka Tartusse ōppima. Mul oli hinges alati olnud soov minna veel uuesti kooli, aga tehes tausta-uuringut pakutava hariduse kohta Eestis, siis üldiselt on ikka arvamus, et kui üldse kondiitriks ōppida, siis kindlasti Tartu VOCOs. Olin selle alati aga välistanud, kuna Raplast on Tartu siiski suhteliselt kauge. Kes aga ōpetaja Lilijaga kohtunud on, teab, kui inspireeriv ta vōib olla. Mōtlesin, et käin vähemalt katsetel ära ja siis vaatan edasi.
Milline oli sisseastumisprotsess?
SAISis tuli teha avaldus, nagu ikka ja esitada motivatsioonikiri. Siis kutsuti vestlusele. Seal vaadati läbi minu tunnistused ja portfoolio, tutvustasin ka oma varasemat ōpi- ja töökogemust.
Kuidas kirjeldaksid oma õpiteed VOCO-s?
Kuna 5. taseme kutseōppesse astujad on valdavalt ise omal alal täiskohaga tööl, on ōppetöö kaks päeva nädalas. Meil oli see kolmapäev-neljapäev. See sobis minu graafikuga hästi, kuna valdavalt on minu tellimused ikka nädalavahetustel. Hästi oli planeeritid ka see, et detsembrikuus ōppetööd ei toimunud, kuna kondiitritel on tööalaselt siis kōige kiiremad ajad. Päevad olid väga intensiivsed. Vahel arutasime isekeskis, et kuidas need ōpetajad ikka jaksavad. Meil jah on vaja kaks päeva ennast kokku vōtta, aga neil on peaaegu kōik tööpäevad sellised. Tegelikult saadki aru, et ōpetajad teevad seda tööd missioonitundest.
Eriti tahaksin välja tuua meie eriala ōpetajat, meitserkondiiter Anneli Ummikut, kes ajab oma asja suure südamega. Loomulikult on ta tehniliselt väga laia haardega, aga ta oskab oma ala eriliselt hästi ka edasi anda, olles selle kōige juures veel ka väga innustav ja inspireeriv.
Kui elu-korralduse poole pealt rääkida, siis meile sobis väga hästi kooli poolt pakutav majutus. Päevad olid nii pikad ja ōhtuks juba ootasid, et saaks ometi hotellituppa pikali. Seal sai ōhtul teha lōputööna valmivat portfooliot ja nokitseda kursuse raames valmiva kodulehega, milleks kodus laste kōrvalt aega ei jäänud. Ühtlasi sai ka ennast viimase minutini välja puhata, sest ōppetöö toimus hotelliga samas kompleksis.
Tavaliselt startisime Raplast kolmapäeva hommikul kl 6 kahe vanempagari kursusel osalenuga. Alati meil tunniplaanid ei klappinud ja vahel pidin ka üksi sōitma. Ühel hommikul aga tuiskas hirmsasti ja öösel oli maha sadanud pōlvini lumi. Keeruline oli isegi oma tänavalt Rapla kesklinnas välja saada. Otsustasin, et lähen rongiga läbi Tallinna. Neli tundi hiljem meisterdasin koos teistega kōige ägedamaid pulgakooke… Muidugi oleks olnud lihtne tol korral lihtsalt käega lüüa, aga see vast näitab, kui väärtuslikuks ma pidasin praktilisi tunde.
Millised on eredamad mälestused, mis oli keeruline, mis oli üllatav?
Üks esimesi praktilisi töösid, mis meil teha tuli, oli prantsuse pulmatort Croquembouche. Olin seda varasemalt pisut uurinud, aga see tundus ōigesti tehes tehniliselt nii keeruline, et ise seda ikka naljalt ette ei vōtnud. Mäletan, kuidas ma mōtlesin, et appi, kui äge ja tasus ikka tulla. Selliseid hetki tuli hiljem ōppides korduvalt. Kōige keerulisem oli minu jaoks isomalt ja karamellitöö. Tunnen, et see ei ole üldse minu valdkond, aga samas oli see väga huvitav ja kindlasti oluline läbi teha. Tore oli ka, et oli kaasatud külalisōpetajaid. Mini-desserte ja tartlette tegime näiteks koos Andres Toomiga. Pōnev oli kuulata tema kogemusi tippkondiitrina laias maailmas.
Kellele soovitaksid samuti asuda 5. taseme kutseõppesse ja mida see Sinule on tänaseks andnud, et oled selle õppe läbinud?
5. taseme ōppel on väga suur väärtus just inimestel, kellega kohtud ja ka kursusekaaslastel. Kōik me olime väga erinevad, aga sul on aeg ja vōimalus arutada oma muresid ja rōōme oma eriala tegijatega, kes on elus juba midagi saavutanud. Minule isiklikult oli ka diplom väga oluline, kuna jätkan sügisest ōpinguid Tallinna Ülikoolis Kutsepedagoogika alal.
Kui üldse millegagi nuriseda, siis mul on päriselt kahju, et kool sai liiga ruttu läbi 😀
Pildil: Mari diplomitöö Vaarika-pistaatsia kook
Aitäh Mari, et jagasid meiega nii inspireerivat teekonda ja soovime sulle säravat tulevikku magusas maailmas!
Lähemalt saad Mari tegemisi vaadata: Mari Koogid lehelt.
Kui Sinus tärkas samuti soov viia oma oskused järgmisele tasemele, siis kõiki 5. taseme kutseõppe erialasid saad vaadata > voco.ee/sisseastumine/erialad/ valides saavutatava taseme rippmenüüst Jätkuõppe õppekava, EKR 5.