fbpx
Tagasi

8. aprillil kaitsesid Tartu Kutsehariduskeskuses 15 tulevast IT-süsteemide nooremspetsialisti oma praktikatöid. Noorte praktika oli seekord korraldatud täiesti uudsel moel: see viidi läbi meeskondlikult ning pilootprojektina rahvusvahelise koostööprojekti DIHUB raames.

Uudse projektõppe vormis sooritatud praktika oli elulisem kui kunagi varem: pilvepõhiste teenuste valikõpingute raames said õpilased 3-liikmelistes meeskondades lahendada päris klientide päris probleeme. „Viisime õppijad kokku reaalsete ettevõtetega, kes pilveteenusele üleminekut vajasid ja noored said lisaks erialastele oskustele ka meeskonnatöö ja kliendiga suhtlemise kogemuse. Neil tuli endal koostöös kliendiga sõnastada kliendi probleem, luua struktuurikavand ning kavandada ja juurutada konkreetne lahendus,“ selgitas uudse praktika olemust IKT osakonna juhataja Signe Vedler.

Tehtud tööde kaitsmine toimus Google Meet keskkonnas, kus iga meeskond sai oma tööd 10min jooksul praktikakomisjonile esitleda. Esitluse käigus kirjeldasid õpilased nii meeskonda ning rollide jaotust, tutvustasid oma klienti ning tema probleemi, tööprotsessi ning enda välja töötatud lahendust. Samuti tõsteti esile töö käigus kerkinud väljakutseid ja probleeme ning endale seatud eesmärke. Praktikakomisjon esitas meeskondadele küsimusi, hindas esitlust ja andis tagasisidet ning soovitusi projekti lõputööks vormistamiseks. Praktikale andsid tagasisidet õpilaste juhendajad: Timo Puistaja Tartu Kutsehariduskeskusest ning Neeme Kaalep ja Magnus Hillermaa BCS Koolitusest, samuti Tartu Kutsehariduskeskuse IKT-osakonna juhataja Signe Vedler.

Kokku tuli praktika kaitsmisel esitlusele 5 tööd:

1. Huvikooli (tantsukool) õppe digitaliseerimine ehk e-päeviku kasutusele võtmine ja e-kursuste läbi viimiseks vajaliku platvormi juurutamine. Projekti käigus töötati välja hübriidõppe lahendus, kus õpilased saavad tunnis osaleda paralleelselt nii kohapealsetes tantsusaalides või kodust. Lahenduse puhul võeti kasutusele voogedastusplatvorm(id). Õpilasi juhendanud kutseõpetaja Timo Puistaja sõnul oli lõppkliendi jaoks tegu väga suure edasihüppega, sest loodud digi- ja hübriidõppe võimekus on tänastes oludes äärmiselt aktuaalne.

2. Ehitusettevõtte taristuteenuste arendus – Microsoft 365 kasutusele võtmine. Andmete terviklikkuse, käideldavuse ja turvalisuse tagamine. Privaatpilve lahenduse juurutamine, seadistamine ja kasutusele võtmine. Tööd teostanud meeskond sai suurepärast tagasisidet nii oma juhendajalt kui lõppkliendilt.

3. Arhitektuuri ja projekteerimisbüroo infrastruktuuri uuendamine ja pilvelahenduste kasutusele võtmine Microsoft toodete abil – Azure, Azure AD, Sharepoint, Teams, OneDrive. Lisaks uuendati ja arendati privaatpilve NextCloud lahendust. Projekti raames viidi läbi ka ettevõtte turvaaudit.

4. Koolitusfirma andmete turvaliseks varundamiseks loodav vabavaral baseeruv virtuaalserveri lahendus. Kliendi soovil tuli õpilastel välja pakkuda vähemalt kaks erinevat lahendust koos põhjaliku analüüsiga, mida kumbki pakutav lahendus endas sisaldab; nende funktsionaalsused, ümberpaigutamise võimalused ja esialgsete andmete taasteplaan.

5. Koolitusfirma väikesemahulise dokumendihaldussüsteemi loomine MS Sharepoint, Power Automate või Power Apps kaudu, et hallata ettevõtte töötajate puhkuseavalduste registreerimist ja menetlemist ning töötada välja kaasaegne lepingute haldamise lahendus.
Õpilaste tagasiside uudsele projektõppele oli positiivne. Projektis osalenud õpilase Eros Karmi sõnul oli õpe kordades huvitavam kui harilik ettevõttepraktika ning saadud kogemus palju laiapõhjalisem. Samuti pidasid õpilased väärtuslikuks kliendiga suhtlemise kogemust ning nii mõnigi meeskond tõi välja, et just kliendi probleemi määratlemine ja selle sõnastamine oli üks neist ülesannetest, mida teooriatunnis ei omanda. Noored avaldasid lootust, et meeskondlik projektõpe jätkub ka tulevikus.

DIHUB (Digital Innovation Hub for cloud based services) on Erasmus+ koostööprojekt, mille raames luuakse pilvepõhiste teenuste õpetamise klaster. Projekti eesmärgiks on aidata kaasa regionaalsete kompetentsikeskuste loomisele ning 21. sajandi oskuste kujundamisele. Projektipartnerid on Eestist, Soomest, Horvaatiast, Bulgaariast ja Portugalist. Rohkem infot https://dihubcloud.eu/

Lisainfo:
Signe Vedler
IKT-osakonna juhataja
signe.vedler@khk.ee

 

Kopli 1 Põllu 11