Tartu Rakendusliku Kolledži õpilaste vastuvõtmise kord (kinnitatud 10.12.2024)
Kandideerimine
Kolledž tagab vastuvõtu- ja õppekorralduse läbipaistvuse ning avalikkuse teavitamise läbi kooli kodulehe, vastuvõtu infosüsteemis SAIS ja muude ametlike kanalite. Kolledž võtab õppijaid vastu aastaringselt, korraldades vastuvõtukonkursse või võttes vastu õppijaid vabade kohtade olemasolul väljaspool konkurssi ka õppekavale, kus õppetöö on juba alanud. Õppijakandidaat kandideerib ühe (või kahe) eriala õppekohale. Selleks määrab kandidaat oma avalduses ära eriala(de) valiku ning osaleb vastuvõtuvestlustel.
Vastuvõtutingimused
Vastuvõtutingimused on valdkonniti erinevad ning jagunevad õppimaasumise eeldusteks ja põhitingimusteks. Vastuvõtu eeldusteks on näiteks nõutav eelnev haridustase, mõnel juhul ka vanus, erialase hariduse või töökogemuse olemasolu. Põhitingimuseks on kõigil erialadel vastuvõtuvestlusel osalemine ja mõnel erialal lisaks testi või katse sooritamine.
Erialade vastuvõtuvestluste hindamiskriteeriumid
Lisa 3.1 Ehituse ja puiduosakonna vastuvõtuvestluste hindamiskriteeriumid
Lisa 3.2 Vanemkoka vastuvõtukatse hindamismetoodika
Lisa 3.3 Turismikorraldaja hindamismetoodika ja-kriteeriumid
Lisa 3.4 Kutsevalikuaasta hindamismaatriks
Lisa 3.5 Juuksuri eriala vastuvõtu hindamismetoodika
Kinnitatud direktori käskkirjaga 10.12.2024 nr 816 “Vastuvõtuplaani, vastuvõtukomisjonide koosseisu ja hindamismetoodika ja kriteeriumide kinnitamine”
Vastuvõtukatsed
Kõigil erialadel toimub õppijate vastuvõtmiseks vestlus. Vajadusel võib valdkonna konkursikomisjon kehtestada täiendavaid vastuvõtukatseid (näit. test, proovitöö, kehalised katsed). Vastuvõtukatsed toimuvad peale dokumentide vastuvõtu lõppu vastavalt valdkondlike konkursikomisjonide töögraafikule. Kolledž võtab õppijaid vastu aastaringselt, korraldades vastuvõtukonkursse või võttes vastu õppijaid vabade kohtade olemasolul väljaspool konkurssi ka õppekavale, kus õppetöö on juba alanud. Õppijakandidaat, kes on põhikooli või kutsekeskharidusõppe lõpetanud kiitusega (vastav märge lõputunnistusel) või keda on gümnaasiumi lõpetamisel tunnustatud kuld- ja hõbemedaliga võetakse vastu eelisjärjekorras.
Konkursikomisjonil on õigus langetada otsus õppijakandidaadi vastuvõtu üle ka ilma vastuvõtukatsetele kutsumata juhul, kui kandidaat ei vasta vastuvõtutingimustele. Konkursikomisjonil on õigus langetada otsus õppijakandidaadi vastuvõtu üle ka ilma vastuvõtukatsetele kutsumata juhul, kui kandidaat ei vasta vastuvõtutingimustele.
Konkursikomisjoni otsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul arvates selle teatavakstegemisest, esitades vaide kolledži direktorile või Tartu Linnavalitsuse haridusosakonnale või kaebuse Tartu halduskohtule. Otsuste vaidlustamise menetlus toimub vastavalt alalise konkursikomisjoni ja direktori kehtestatud protsessile.
Vastuvõetute nimekirjad
Kolledžisse vastuvõtmise ettepaneku saanud õppijakandidaat on kohustatud kinnitama oma õppima asumise SAIS-is kolledži poolt määratud tähtajaks. Piiratud teovõimega (sh alaealine) kandidaadi puhul kinnitab vanem või eestkostja.
Kui õppijakandidaat on moodustatud pingereas ootejärjekorras, siis võib ta oodata õppekoha vabanemist või kandideerida vastuvõtuperioodil uuesti kas samale või mõnele muule erialale. Kui õppijakandidaat ei ole soovitud erialale sisse saanud, siis soovitame konsulteerida karjäärinõustajaga ja et leida mõni muu eriala või õppekoht.
Õppijate vastuvõtmise otsuse teeb direktor ja õppijad kantakse kolledži õppijate nimekirja hiljemalt õppetöö alguseks. Kahe nädala jooksul pärast õppetöö algust mõjuva põhjuseta õppetööle mitteasunud esimese kursuse õppija arvatakse välja kolledži õppijate nimekirjast.