Raul Jaanson võitis fotograafide kutsevõistlustel hõbemedali
Möödunud nädalal Tallinnas peetud rahvusvahelistel kutsevõistlustel Prin(t)ouch 2017, kus võtsid mõõtu trükkalid ja fotograafid Eestist, Lätist, Venemaalt ja Kasahstanist, osalesid ka Tartu Kutsehariduskeskuse õpilased Kadi Kerner (VSo17) ja Raul Jaanson (IS216) koos kutseõpetaja Eve Mäeoruga. Võistluste hõbemedali fotograafias tõi koju Raul Jaanson.
Fotograafide võistlusülesandeks oli 24 tunni jooksul teha Tallinnas, Ülemiste Citys, kolm omavahel seostuvat fotot teemal „Dream and movement.“ Sombusest ja udusest ilmast ning varakult saabuvast pimedusest hoolimata suutsid võistlejad oma fotod valmis teha, töödelda ning õigeks ajaks žüriile hindamiseks esitada. Kui trükitehnikas võistlejaid oli kõigest 5-6 ringis, siis fotohuvilisi jagus kordades rohkem ning hoolimata mõnede loobumisest jõudis žürii ette lõpuks 30 komplekti võistlustöid. Tartu Kutsehariduskeskuse õpilased osalesid fotovaldkonnas esmakordselt.
Žürii peatus lühemalt või pikemalt iga nende tähelepanu köitnud komplekti juures, selgitades, millised olid selle tugevad ja nõrgemad küljed. Võitjaks kuulutati Tallinna Polütehnikumist pärit fotograafi komplekt, mille juures kiideti väga ühtlast koloriiti ja head teemaga haakuvust.
Rauli fotoseeria tunnistati II koha vääriliseks. Zürii kinnitas üksmeelselt esitatud komplekti professionaalsust. Samas arvati, et võib-olla on autor kunstilisusega „veidi üle võlli läinud“ ning koloriitsust võinuks veelgi madalamaks keerata. Žürii esimehe Marko Mummi arvates oleks nõrgemate värvide korral kõik suurepärane olnud. Muus osas leidis ta, et kõik on konkreetne, autor on pildistanud kindlat asja, on aru saada, mida ta teeb, käekiri on tugev ja tegu on väljakujunenud fotograafiga. Teised žüriiliikmed lisasid, et mõjub stiili lihtsus.
Rauli sõnul tulenes tema tööde süngus keskkonnast, kuhu ta pildistama saadeti. „Kui võistlus lahti läks, paistis Tallinna kesklinnas päike, kuid Ülemistes ootas mind ees selline udu, et kõrvalmaja hädavaevu välja paistis,“ kurtis ta. „Oli tunne, nagu viibiksin tuntud õudusfilmilinnas Silent Hill’is ning kui olin veidi ringi jalutanud ja sai selgeks, et ega eriti midagi pildistada olegi, otsustasin töötada sellega, mis mul oli – uduga. Keegi ei täpsustanud ju, et „dream“ peaks tähendama mingit ilusat unistust. Panin kehvad olud enda kasuks tööle ning tegin, mis oskasin. Hoolimata jääda võivast muljest ei töödelnud ma originaalpilte tegelikult üldse palju. Tähtis roll oli õigel kadreeringul, mis paneb paika kompositsiooni. Seejärel manipuleerisin veidi säriaja ning heleduse ja kontrastiga, lisasin seepia, kerge vinjeti ja kõige peale sättisin õrna kriimustatud kihi. Ise arvasin, nagu alati, et hea kui päris viimaseks ei jää, aga järelikult tegin õiged panused,“ rääkis ta võistlustel silma paistnud seeria sünniloost.
Kadi fotod kahjuks auhinnaliste hulka ei jõudnud, kuid need jäid siiski žüriile silma. Kadi piltide puhul juhiti tähelepanu naisega fotole ja leiti, et autor oleks võinuks hoopis kadreerida ülisuures plaanis kohvitassile ja käele, mitte persoonile.
Tallinna Polütehnikumi eestvedamisel peetud kolmepäevane rahvusvaheline kutsevõistlus toimus Euroopa kutseoskuste nädala raames.
Lisainfo:
Eve Mäeorg
kutseõpetaja
eve.maeorg@khk.ee