fbpx
Tagasi

Nii noored kui ümberõpet plaanivad täiskasvanud on valikute ees. Mida õppida, et ka aastate pärast oleks huvipakkuvat tööd ja karjäärivõimalusi? Mõistagi on ennustamine keerukas, sest oskused ja ametid mida tulevikus enam vaja on, muutuvad kiiresti. Küll aga ollakse ühel meelel, et tehnika ja inseneeria vallas on väljaõppinud spetsialistidel tulevikus veelgi suurem roll. Siin on viis head põhjust miks eelistada tehnilisi oskusi.

Tehniliste oskustega spetsialiste on puudus

Triin Ploompuu Eesti Masinatööstuse Liidust kinnitas, et metalli- ja masinatööstuses on praegu ligi 35000 töötajat. „Meie mehaanikainsenerid suudavad pakkuda kõrget kvaliteeti ning tööstusettevõtted on pidevas arengus. Masina- ja metallitööstus ekspordib ca 90% oma toodangust ja seetõttu saavad ettevõtted ka keskmisest kõrgemat palka maksta. Hoolimata sellest napib väljaõppinud spetsialiste,“ rääkis Ploompuu.

Kui juba praegu on tehniliste oskustega spetsialistide põud, siis OSKA raporti kohaselt kasvab nõudlus hooldustehnikute ja mehhatroonikute järele veelgi. Selle põhjuseks on automatiseeritud töökohtade osatähtsuse kasv. Targast tööstuses teevad põhitöö ära automaatliinid ja tööstusrobotid, kuid nende seadistamine ja hooldus vajab erioskusi. „Robootikat, mehhatroonikat, CNC-d ja joonestamist tundvad eksperdid on vajalikud kogu töötlevas tööstuses,“ kinnitas Ploompuu.

Sama kinnitab Carina Narusk, HANZA SSC Tartu OÜ e-koolituste/intraneti & digitaalse meedia koordinaator:„HANZA vajab enda meeskonda tehnikaerialade esindajaid, kellele on alati pakkuda suurepäraseid võimalusi enda arendamiseks ja karjääri edendamiseks. Ennekõike ootame kollektiivi mehhatroonikuid, tehnotroonikuid, tehnolooge ja tehnikuid, keevitajaid, CNC metallilõikepinkide seadistajaid ja operaatoreid,“ sõnas ta.

Palk, mis motiveerib

Mõistagi soovivad kõik teha tööd, mis toidab ja saada selle eest väärilist tasu. Palga statistika kohaselt on tootmise ja tehnika valdkonna spetsialistide tasu Eesti keskmisest kõrgem. Seda kinnitab ka Triin Ploompuu Eesti Masinatööstuse Liidust. „Ettevõtted pakuvad keskmiselt 17% kõrgemat palka kui Eesti keskmine. Oluline on ka see, et kriisis on tootmisettevõtted paremini hakkama saanud ning pigem töötajaid juurde värvanud, mitte töökohti kaotanud,“ märkis ta.

Tööstusettevõtete palga edetabelikohta hoidev Tarmetec OÜ personalijuht Heivi Saarmets kinnitas, et ettevõtte keskmine töötasu erioskusi nõudvatel ametikohtadel on 1600 ja rohkem eurot. „Meie töötasu süsteem sisaldab ka tulemustasu ehk töötajal on hea võimalus ise oma sissetuleku suurust mõjutada ja rohkem teenida. Lisaks analüüsime ametikohtade palgataset iga aasta ja tagame, et meie inimesed oleksid õiglaselt tasustatud,“ rääkis ta.

Töötingimused targas tööstuses on igati kaasaegsed

Palk on vaid üks tegur, tähtsad on ka töötingimused. Kuigi tänapäevases targas tööstuses on nii puhas, et võiks valge särgi ja lipsuga tööd teha, on stereotüüp mustast ja mürarikkast keskkonnast visa kaduma. Tegelikkus on aga vastupidine! Töökeskkond on igati kaasaegne ning tervislik ning raske füüsilise töö asemel tuleb hoopis automaatseadmete klaviatuuri sõrmitseda.

„Hoolime oma töötajatest ja töökeskkonnast väga. Aga lipsuga ikka tsehhi ei saa, sest tööohutuse eeskirjade järgi võib see põhjustada riske. Aga tagame oma inimestele nii tööriided kui turvajalatsid ja kõik muud vajalikud isikukaitsevahendid. Samuti on meie töötajatel täiendav tervisekindlustus, pakume toetatud toitlustust ning korraldame tasuta transpordi tööle ja tagasi linna,“ kirjeldab Carina Narusk. „Suure ja rahvusvahelise ettevõttena pöörame inimeste heaolule samasugust tähelepanu nagu Skandinaavias,“ lisas ta.

Õppimisvõimalused on avarad ning toetatud

Tartu Kutsehariduskeskuses on mitmeid võimalusi nõutud tehnika erialasid õppida. „Oleme viimastel aastatel uusi tehnilisi vahendeid soetanud ning CNC-pinkide, pneumaatika ja mehhatroonika vallas aga ka keevitustööde õpetamisel on abiks kaasaegsed simulaatorid, kus esimesi harjutusi teha,“ märkis tehnika osakonna juht Ülo Ramp. Õpilased saavad praktilisi oskusi omandada ka ettevõtetes, oma ala parimatelt praktikutelt.

„Tulevikutöö oskusi saab õppida ja õpetada päriselu probleeme lahendades, nuputades ja leiutades. Seepärast oleme igati toetanud õpilaste osalemist Rakett69 ja Robolahingus,“ lisas Ramp. Omalt poolt on kool sisse seadnud veel kaks soodustust tehnikavaldkonnas kutsekeskharidusõppes õppijatele. Nimelt saavad tulevased mehhatroonikud, keevituse- ja metallitöö õppijad ning elektrikud kooliprogrammi raames läbida B-kategooria autojuhikursuse. Samuti pakutakse kõigile võimalust minna välismaale praktikale. „Meil on ka suurepärased koostööpartnerid, kes kutseõppuritele stipendiume pakuvad. See näitab kui kõrgelt ettevõtted tehnilisi oskusi väärtustavad ja hindavad,“ lisas Ramp.

Töötukassa pakub peamiselt ümberõppijatele „Tööta ja õpi“ programmi kaudu stipendiume, kui täiskasvanu õpib eriala, mis on tööturul eriti nõutud. Praegu on igakuine toetus 292 eurot kuus. Mõistagi on toetatud erialade seas enim tehnikavaldkonna õppekavasid. Nii näiteks toetatakse õppimist mehhatroonika, sisetööde elektriku ja CNC-pinkide operaatori erialadel.

Tulevikutrendid ennustavad arengut

„Kogu maailmas käib tehnikavaldkonnas võistlus talentide pärast,“ räägib Triin Ploompuu. Nii nagu IT muutub ka kaasaegne tehnika ja tootmine üha rahvusvahelisemaks. Targa tootmise, robootika ja automatiseerimise oskused on digiajastul universaalsed. Kui tunned vajalikke programmeerimiskeeli, siis võid CNC-pinki või tööstusrobotit juhtida igal pool üle maailma. Enamgi veel, kaasaegsed digitaalsed lahendused võimaldavad töötada kasvõi kodukontorist ja seadistada neid üle interneti. See ei ole ulme, vaid reaalsus ka tänapäeva Eestis.

Tööstuse digitaliseerimine on siiski vaid osa käimasolevatest protsessidest. Tehnika areneb kiiresti ning uusi uuendusi oodatakse vesinikutehnoloogia arengus, mehitamata sõidukite, hääljuhtimisega robotite ja paljudes muudes valdkondades. „Tehnoloogia areng tähendab seda, et see on põnev ja kaasaegne maailm, mis kasvab ja uueneb. Noortele tulevikutegijatele on siis kindlasti võimalusi õppida ja karjääri teha,“ reklaamib Ploompuu just tehnika valdkonna erialade õppimist.

 

Kopli 1 Põllu 11