Eesti suurim ametikool võiks olla suuremgi
Allikas: Kooli ABC
Tihti arvatakse, et kutsekooli pääseb igaüks, kes vaid minema vaevub, ja sisse saavad needki, kelle õppeedukus pole seni olnud kiita. Need, kes nii räägivad, ei tunne tegelikke olusid.
Seda, kui võhiklik on selline «kõik-saavad-sisse» – jutt, võib järeldada kas või üheainsa kooli näitel. Eesti suurimas ametikoolis, Tartu kutsehariduskeskuses on õige mitmel viimasel aastal asjad hoopis sedapidi, et õppima mahuvad ainult pooled soovijatest ja populaarsematel erialadel on konkurss väga tihe. Lootusetult on ajast maas ka õpetajad – kui selliseid on –, kes üldhariduskoolis oma klassi laiskvorste hirmutavad kulunud jutuga: «Kui sa õppida ei viitsi, ei saa sinust mitte midagi – ainult kutsekooli kõlbad!»
Korralik amet annab alati leiva
Miks on ametikoolid nii populaarseks muutunud? Põhjusi on mitmeid. Üks olulisemaid on kindlasti õpilaste suurenenud soov omandada praktilisi oskusi, õppida selgeks korralik amet, millega elus oleks midagi peale hakata.
Kes arvab, et kutsekoolis on erialade valik kasin, eksib jälle. Pruugib vaid vaadata Tartu KHK kodulehekülge – pigem võib valiku tegemine raskeks osutuda erialade rohkuse tõttu. Tõsi, menukaimad erialad püsivad tipus juba mitu aastat. Mullu olid sisseastujate populaarseimad valikud juuksur, autondus, ärikorraldus, reisikorraldus ja arvutiasjandus. Ehkki uusi erialasid on lisandunud, püsivad need tõenäoliselt menukate hulgas ka tänavu.
Ametikoolidesse on leidnud tee ka kõrgharidusega inimesed, Tartu kutsehariduskeskuses suureneb nende hulk iga aastaga. Ühtekokku on koolis tasemeõppes üle 3000 õpilase ja 3000 ringis täiskasvanute koolituses. Statistika näitab ka, et töö leiab 60% Tartu kutsehariduskeskuse lõpetanutest, 15% jätkab õpinguid järgmisel haridustasemel.
Praktikale ka välismaale
Kooli populaarsust suurendab kindlasti ka eelmisel aastal avatud uus õpilaskodu, mis avardab kutsehariduse omandamise võimalusi kaugemalt pärit õppijate jaoks. Õpilaskodus on 386 kohta, õppehotellis 84 kohta.
Õppebaasidena on õpilaskoduga ühe katuse all ka iluteenindus, õppepesumaja ja restoran, lisaks info- ja karjäärinõustamiskeskus, raamatukogu, suured spordikompleksid jm – ühtne ja mugav õppe- ja elukeskkond.
Hoogsalt on ametikoolid arendanud rahvusvahelist koostööd ning välispartnerite abiga on võimalik õppepraktikal käia ka välisriikides. Tartu kutsehariduskeskuse õppurid käivad kõige rohkem Soomes, aga ka Saksamaal, Itaalias jm.
Tunnustust kutsevõistlustelt
Kooli taset iseloomustavad kõige paremini õpilaste saavutused. Tartu ametiõppurite värskematest saavutustest tasub mainida Euroopa noorte kutsemeistrivõistlusi EuroSkills 2010 Portugalis. Sealt tõid Tartu KHK õpilased ja vilistlased koju võistkondliku kulla puidutöötlemises ning mitu individuaalset medalit. Samal ajal Tallinnas peetud Eesti noorte kutsevõistlusel EstoSkills osales Tartu KHK 8 erialal ning koju pöörduti 8 medaliga.
Kõik see peaks tõestama, et ametikool on hea paik õppimiseks neile noortele, kes on leidnud meelepärase eriala ja soovivad saada heaks spetsialistiks. Omandatud oskustega hätta kindlasti ei jää ja ka kõrgkoolide uksed on soovijaile alati valla.