Tagasi

IT-kool

Põhihariduse baasil | Koolipõhine | 4 aastat

IT süsteemid on digi-tööriistad, mis aitavad teavet koguda, salvestada ja jagada. IT süsteemid koosnevad riistvarast (näiteks arvutid, telefonid, võrguseadmed, printerid, droonid) ja tarkvarast (erinevad programmid ja rakendused). 

Tänase ja homse maailma närvivõrguks on erinevad IT süsteemid, mille abil on meil mugav ja kiire oma igapäevaseid tegevusi teha.

Näiteks võimaldavad IT süsteemid reaalajas juhtida kaugelt seadmeid, jälgida liiklust, optimeerida ühistranspordi marsruute, vähendada ummikuid või hallata ning valvata linna hooneid ja objekte.

Tööstuses aitavad nutikad tehased IT süsteemide abil tootmist jälgida, teha juhtimisotsuseid ja ressursse planeerida. Robotid asendavad mitmetes tootmisprotsessides inimest. Kogutavate andmete põhjal  juhivad nutivõrgud energiatarbimist.

Anna kübermaailmale oma käekiri ja ole digimaailma kangelane – õpi IT süsteeme haldama ja kaitsma!


Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia spetsialiseerumine IT süsteemid 

  1. Komplekskatse raames hinnatakse grupivestlusel õpilase enesetutvustuse oskust (max 1 p), oskust luua lühiteksti etteantud teemal(max 3 p), vestlusoskust (suhtlemine, huvialad ja õpioskused) (max 3 p) ja meeskonnatöö oskusi (max 3 p).

  2. Erialakatset hinnatakse 10-palli süsteemis. Selleks õigete vastuste % jagatakse 10-ga

  3. Lisaks läheb arvesse matemaatika põhikooli eksami soorituse %. Hindamisel  jagatakse see 10-ga.

Vastuvõtt avatakse 07.04.2025

  • Oskused eluks ja tööks– õpid enesearengu, õpioskuste, meeskonnatöö, ettevõtlikkuse ja tööturul silmapaistmise jaoks vajalikke teadmisi ja -oskusi.

  • IT valdkonna alusteadmised-  õpitakse IT-süsteemide põhikomponentide tundmist, operatsioonisüsteemide ja rakendustarkvara rollide mõistmist, arvutivõrgu seadistamist, küberturbe riskide hindamist ning töökoha seadistusi.

  • Programmeerimise alused– saad programmeerimise oskused, mis on vajalikud et hiljem mõista, kuidas saab süsteeme automatiseerida. 

  • Windows ja Linux operatsioonisüsteemid- õpid operatsioonisüsteemide paigaldamist ja seadistamist nii tööjaamadele kui serveritele.

  • Rakendusserverid ja teenused–  õpid andmebaasiserverite haldamist, e-posti- ja veebiserverite konfigureerimist ning ettevõtte tööd toetavate teenuste paigaldamist ja seadistamist.

  • Arvutivõrgud– saad oskuse arvutivõrke luua, hallata ja turvata. 

  • Küberturvalisus õpid  hindama erinevate süsteemide turberiske ning kasutama tehnilisi lahendusi kahjude ärahoidmiseks või minimeerimiseks, et organisatsiooni andmed, info ja seadmed toimiksid ja ei oleks ohustatud või ei ohustaks ise teisi süsteeme.

  • Klientseadmete haldus– õpid, kuidas kaardistada, hallata,  hooldada ja turvata erinevaid seadmeid ning nende operatsioonisüsteeme, kasutades ära eelnevatel kursustel õpitut parimate praktikate järgi. 

  • IT korraldus – omandad interdistsiplinaarsed, igapäevatöö oskused tööks erinevates projektides ning mõistad, kuidas õnnestub hallata läbi standardprotsesside suuri mitut valdkonda puudutavaid süsteeme. 

  • Praktika–  võimalus omandatud erialaseid praktilisi oskusi kinnistada ja neid edasi arendada, mis loob sulle tööturule sisenedes olulise eelise.

Koolis toimub õppetöö kaasaegsetes õppelaborites ja virtuaalses harjutuskeskkonnas, e-õppe keskkonnas Moodle. Õppeprotsessis kasutatakse palju meeskonnatööd ja teostatakse erinevaid väärtusloome ja erialaseid projekte. Õpid tehisintellekti oskuslikult kasutama ja treenima tööülesannete täitmiseks. 

Eriala lõpetamiseks tuleb teostada kliendile erialane projekt ning see dokumenteerida ja oma projekti teostust ja tulemusi esitleda eksamikomisjonile.


Praktika sooritatakse ettevõtete ja asutuste IT osakondades või IT teenistustes. Edukas praktika sooritamine annab sageli võimaluse vabade kohtade olemasolul praktika kohta tööle saada või saada soovituse kandideerimisel tööle. 

VOCO nelja aastase õppekava  lõpetajad on hinnatud tegijad tööturul. 

Millised ametikohad eriala lõpetajat ootavad?

  • Süsteemiadministraator– tagab arvutisüsteemide töökindluse ja kasutatavuse. Ametinimetusena on kasutusel ka serveri administraator, IT-süsteemide spetsialist,  veebiserveri administraator, infosüsteemi administraator, võrguadministraator, andmebaasi administraator, kellest töökogemuse kasvades võib saada süsteemiarendaja, tiimijuht, IT-juht.

  • Tehnilise toe spetsialist – nõustab klienti IT-tehniliste probleemide korral.  sageli nõustavad tehnilise toe spetsialistid kliente telefoni teel, mis tähendab, et lisaks IT-alastele teadmistele peab olema hea suhtleja ning taluma hästi pinget. Ametinimetusena on kasutusel ka kasutajatoe tehnik, arvutitugi, IT-tehnik, klienditoe spetsialist, IT-kliendihaldur.

  • Pilveteenuste haldur–  haldab pilvepõhiseid süsteeme, tagades nende skaleeritavuse, turvalisuse ja usaldusväärsuse.

  • IoT süsteemide spetsialisttegeleb nutikate seadmete ja süsteemide arendamise, integreerimise ja haldamisega.

  • Autonoomsete süsteemide operaator– tegeleb iseseisvate süsteemide, nagu droonid, robotid või muud automatiseeritud seadmed haldamise ja jälgimisega, et süsteemid töötaksid turvaliselt ja vastavalt ettevõtte vajadusele. 

Edasiõppimisvõimalused kõrghariduses:

ja muud kõrghariduse erialad, sest häid IT-alaseid teadmisi ja oskusi vajavad kõik valdkonnad. 


Küsi lisainfot

Eriala ja õppekavaga seotud küsimuste korral pöördu:

Signe Vedler

IT Akadeemia juht
Küsi lisainfot

Sisseastumise ja kutsevalikuga seotud küsimuste korral pöördu:

Helen Johanson

Tugikeskuse juht
Kopli 1 Põllu 11