IT-kool
UUS! IT AKADEEMIA I Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia I suund Tarkvaraarendus
Tarkvaraarendamine on protsess, kus luuakse ja arendatakse programme, äppe ja muid digilahendusi. See sisaldab planeerimist, koodi kirjutamist, testimist ja kasutuselevõttu. Arendajad kasutavad erinevaid tööriistu ja meetodeid, et tarkvara oleks kiire, turvaline ja lihtne kasutada. Eesmärk on luua lahendusi, mis aitavad inimesi ja ettevõtteid igapäevatöös.
Näiteks videomängud, mida mängid telefonis või arvutis, on arendajate poolt loodud tarkvaralahendused. Tarkvara juhib ka isejuhtivaid autosid ning aitab rongidel ja lennukitel liikuda õigel ajal. Samuti ka su lemmikplatvormid, nagu YouTube ja TikTok, on arendajate loodud tarkvara, et saaksid videoid üles laadida ja jagada. Isegi nutikellad ja robottolmuimejad töötavad tarkvara abil, et muuta igapäevaelu lihtsamaks ja mugavamaks.
Tule õppima ning lahenda tulevikus tarkvara abil erinevaid probleeme — ole ise oma elu arendaja!
Komplekskatse raames hinnatakse grupivestlusel õpilase enesetutvustuse oskust (max 1 p), oskust luua lühiteksti etteantud teemal(max 3 p), vestlusoskust (suhtlemine ja õpioskused) (max 3 p) ja meeskonnatöö oskusi (max 3 p).
Erialakatset (Pythoni algteadmised) hinnatakse 10-palli süsteemis. Selleks õigete vastuste % jagatakse 10-ga.
Lisaks läheb arvesse matemaatika põhikooli eksami soorituse %. Hindamisel jagatakse see 10-ga.
-
Oskused eluks ja tööks – õpid enesearengu, õpioskuste, meeskonnatöö, ettevõtlikkuse ja tööturul toimetuleku jaoks vajalikke teadmisi ja -oskusi.
-
IT valdkonna alusteadmised – õpid IT-süsteemide põhikomponentide tundmist, operatsioonisüsteemide ja rakendustarkvara rollide mõistmist, arvutivõrgu seadistamist, küberturbe riskide hindamist ning töökoha algseadistuse teostamist.
-
Programmeerimise alused – saad esmased programmeerimisoskused, mis aitavad hiljem automatiseerida erinevaid tegevusi süsteemides.
-
Programmeerimine I – omandad objektorienteeritud programmeerimise alused, viid läbi lihtsaid tarkvaraarendusprojekte ning õpid kasutama programmeerimistööriistu (nt koodiredaktorid, versioonihaldus).
-
Programmeerimine II – õpid kasutama programmeerimismustreid, ORM vahendeid, arendustehnikaid ja keerukamaid algoritme kõrgtasemel rakenduste loomiseks.
-
Tarkvarasüsteemide testimine – õpid testimise aluseid ja standardeid, testimisplaanide loomist, rakenduste kvaliteedikontrolli, automaattestimist, kasutajaliidese (UI) testide loomist ning tulemuste dokumenteerimist vastavalt rahvusvahelistele nõuetele.
-
Andmebaasisüsteemid – õpid andmebaaside ülesehitust, projekteerimist ja andmete otsimist ning nende haldamist nii relatsioonilistes kui ka mitterelatsioonilistes andmebaasides.
-
Veebirakenduste loomine – õpid, kuidas luua ja testida kasutajasõbralikke ning turvalisi veebirakendusi, kasutades kliendi- ja serveripoolseid tehnoloogiaid, A/B testimist, kasutajakogemuse analüüsi ja turvapraktikaid.
-
Tarkvara arendusmeetodid ja rakendamine – õpid tarkvaraarenduse protsessi, metoodikaid ja arhitektuuri ning infotehnoloogia rolli organisatsioonis, keskendudes ka projektijuhtimise ja agiilse arenduse põhimõtetele.
Koolis toimub õppetöö kaasaegsetes õppelaborites ning virtuaalses harjutuskeskkonnas, kus kasutatakse platvorme nagu GitLab, GitHub, JetBrains, Xcode jne. Samuti toimub õpe e-õppe keskkonnas Moodle, mis toetab interaktiivset õppimist ja koostööd. Õppeprotsessis kasutatakse palju meeskonnatööd ja teostatakse erinevaid väärtusloome ja erialaseid projekte. Õpingute käigus õpid tehisintellekti oskuslikult kasutama ja arendama.
Eriala lõpetamiseks tuleb teostada kliendile erialane projekt, koostada projekti teostusest dokumentatsioon ja valminud projekti tulemusi esitleda eksamikomisjonile.
Eriala lõpetamiseks tuleb teostada kliendile erialane projekt, koostada projekti teostusest dokumentatsioon ja valminud projekti tulemusi esitleda eksamikomisjonile.
|
Praktika on võimalus omandatud erialaseid praktilisi oskusi kinnistada ja neid edasi arendada, mis loob tööturule sisenemisel sulle olulise eelise.
Saad teada, kuidas toimub koostöö arendusega seotud erinevate osapooltega (analüütikud, projektijuhid, tooteomanikud, UX/UI spetsialistid jne).
Praktika teostad tarkvaraarendusega tegelevas ettevõttes või organisatsioonis.
Praktikat on 30 EKAP, mille raames õpid tundma erinevaid tarkvaraarendusega seotuid raamistikke, tarkvaraarendaja töökorraldust, erinevaid rolle,
Millised ametikohad eriala lõpetajat ootavad?
-
Tarkvaraarendaja- vastavalt kliendi vajadustele planeerib tarkvaralise lahenduse, valib sobiva tehnoloogia, kirjutab programmi koodi, silub seda, testib ning juurutab tarkvara kasutuskeskkonnas. Ametinimetusena on kasutusel ka programmeerija, aplikatsioonide arendaja, infosüsteemide/rakenduste front-end arendaja, infosüsteemide/rakenduste back-end või infosüsteemide/rakenduste full stack arendaja. Tarkvaraarendaja ametist liigutakse tavaliselt edasi pigem ärivaldkonda ja juhtivamate ametite poole.
-
Süsteemianalüütik– analüüsib kliendi soove tehnilisest vaatenurgast ning esitab tarkvaraarendajatele täpse kirjelduse, kuidas soovitut saavutada.
-
Autonoomsete süsteemide arendaja– tegeleb iseseisvate süsteemide, nagu droonid, robotid või muud automatiseeritud seadmete enesejuhtimisoskuse arendamisega
-
Mängude looja- loob mänge ja virtuaalmaailmu, kus inimesed saavad suhelda ja mängida.
-
Rohetehnoloogia ja keskkonna tarkvaraarendaja– arendab nutikate elektrivõrkude halduse, süsiniku jalajälje jälgimise äppe, ilmastikuseiresüsteeme.
-
IoT süsteemide arendaja – tegeleb nutikate seadmete ja süsteemide arendamisega.
-
Tehisintellekti ja masinõppe arendaja– Arendab tehisintellekti ja masinõppe süsteeme, mis suudavad andmeid analüüsida, otsuseid langetada ja isegi ise õppida (näiteks isejuhtivad autod, nutikad assistendid (nt ChatGPT, Siri), meditsiiniline diagnoosimine).
-
Tallinna Tehnikaülikoolis:
-
Tartu Ülikoolis:
-
Tallinna Ülikoolis:
-
Infotehnoloogia juhtimine (magistriõpe)
-
Eesti Maaülikoolis:
ja muud kõrghariduse erialad, sest häid tarkvaraarenduse oskusi vajavad erinevad valdkonnad.
Eriala ja õppekavaga seotud küsimuste korral pöördu:
Signe Vedler
Sisseastumise ja kutsevalikuga seotud küsimuste korral pöördu: