fbpx
Tagasi

15. novembril jõudis lõpule Tartu kutsehariduskeskuse taaskasutuse teemaline ideekonkurss “Sew to Zero”. Konkursi esikoha pälvis Tartu Kutsehariduskeskuse õpilase Reet Vaga multifunktsionaalne raamatu/nutiseadme hoidja.

Ideekonkursiga otsiti nutikaid ja innovaatilisi lahendusi Euroopa Elamuskeskuse rajamisest üle jäänud 30m2 trükikanga taaskasutuseks. Projekti laiem eesmärk oli juhtida tähelepanu jääkide kasutamise olulisusele tekstiilitööstuses, tutvustada nulldisaini põhimõtteid ning kujundada õpilastes jätkusuutlikku ja keskkonnasõbralikku mõtteviisi.

Projekti eestvedaja, Tartu Kutsehariduskeskuse ilu- ja tekstiiliosakonna kutseõpetaja Helin Liiv märkis, et tekstiilijäägid on lai ja kompleksne probleem, mida rõivatööstus ei ole seni suutnud lahendada. „Aastaid tekstiilivaldkonnas tegutsejana tean, milline on kangajääkide koormus keskkonnale ning kui aktuaalne on selles sektoris muutust luua. Seda, et lihtsaid lahendusi ei ole olemas, kinnitas ka konkursile laekunud tööde arv,“ tõdes Liiv. Tema sõnul jättis konkursile oma jälje ka koroonaolukord, mis nõudis õppijatelt suurt pingutust ning lükkas õppetöövälised tegevused tahaplaanile.

Ehkki osalejate arv jäi oodatust tagasihoidlikumaks, olid kõik laekunud tööd konkursi ideest kantud, hästi läbi mõeldud ja eriilmelised. „Igal esitatud tööl on potentsiaali saada ka reaalseks tooteks ja usun, et võidutööd näeme peagi juba konkursi kangast valmimas,“ rõõmustas Liiv.

Konkursist võtsid osa Tallinna Tööstushariduskeskuse, Tallinna Majanduskooli ning Tartu Kutsehariduskeskuse õpilased. Töid hindas 5-liikmeline žürii, kuhu kuulusid Tartu Kutsehariduskeskuse direktor Raini Jõks, õpilasesinduse liige Eliise Hindoala, moedisainer ja kooli vilistlane Annika Kiidron-Roomets, Euroopa Elamuskeskuse esindaja Liina Parve ning Euroopa Parlamendi Eesti büroo avalikkussuhete nõunik Anno Aedmaa. Zürii hindas tööde puhul idee uudsust, nulljääkdisaini põhimõtete rakendamist, toote praktilisust ning sobivust etteantud kanga omadustega.

Esikoha pälvis 185 punktiga Reet Vaga praktiline hoidja, mis annab kasutajatele argitoimetustes vabad käed. Toodet saab toota kahes erinevas suuruses, sobides vastavalt kas raamatut või tahvelarvutit toetama või telefonihoidjana. Žürii tõstis võidutöö puhul esile originaalset ideed, polüfunktsionaalsust, läbivalt lähtumist ’zero waste’ kontseptsioonist ning teostatavust. „Esitatud töö spetsifikatsioon oli läbivalt detailne, sisaldades nii valmis toote mõõtmed kui ka antud materjalist valmivate esemete arvestust,“ tõi välja žürii liige Anno Aedmaa. Facebookis toimunud publiku lemmiku hääletusel kogus enim hääli ning pälvis publiku lemmiku tiitli samuti Reet Vaga töö.

Reet on Tartu Kutsehariduskeskuse õpilane, kes omandab teadmisi korraga kahel erialal: kergete rõivaste rätsepa ning rätsep-stilistina. Konkursil osalema inspireeris teda võimalus katsetada nulljääkdisaini, andes sealjuures kasutuseta jäänud kangale praktiline väärtus ning pikem eluiga. „Taaskasutus ja jätkusuutlikkus on meie peres aukohal. Vana asja taastades või ümber tehes saab palju ägedama ning kindlasti omanäolisema asja kui poest. Boonuseks on rõõm isetehtust ja tegemise protsessist, mida poest osta ei saa. Idee ise sündis praktilisest vajadusest,“ avas Reet konkursil osalemise tagamaid.

138 punktiga saavutas II koha tiim Flanketly kimonojakk (Tallinna Majanduskool) ning III kohale jäi 132 punktiga Helin- Helle Ristimäe lamatstool (Tallinna Tööstushariduskeskus).

Kõigist konkursile laekunud töödest on valmimas virtuaalnäitus. Konkursi läbiviimist toetas Euroopa Parlamendi Büroo Eestis, kes on pannud võitjale välja reisi Strasbourgi.

Laekunud töid, s h võidutööd saab näha SIIN.

Lisainfo:

Helin Liiv
Tartu KHK iluteeninduse- ja tekstiili osakond
Kutseõpetaja
helin.liiv@khk.ee

Kopli 1 Põllu 11