fbpx
Tagasi

Tartu Kutsehariduskeskus saab taas rõõmustada alanud välispraktikate üle. Tšehhi õpilased Karvina Ärikolledžist praktiseerivad kolm nädalat Tartu kaubandusettevõtetes: Ringtee Selveris, Sõbra Prismas ja Kvartali Maksimarketis. Abikäsi on kaubandusse vaja ning muuhulgas on praktikandid saanud lettidele laduda jõulukaupu ning verivorste.

Ringtee Selveris on usinalt ametis Marie Murkova ja Dominik Rockar, kes Karvinas õpivad äri ja õiguse valdkonnas. „Kaubandus on meil üks õppeaine,“ märgib Dominik. Noorte sõnul on nad siin töötades sellest valdkonnast palju juurde õppinud. „Minu jaoks on kaupluses töö täitsa uus kogemus, mida olen tundma õppinud. Siin olen õppinud vastutama,“ selgitas Dominik. Marie lisab naerdes, et ta on õppinud ka eestikeelseid sõnu nagu näiteks „tere“ ja „käru“. Lisaks võlub neid kaubanduse juures ka inimestega suhtlemine. „Inimestega suhtlemine on huvitav,“ kinnitas Dominik.

Mõistagi on tšehhi emakeelega noortel keeruline eestikeeles keskkonnas suhelda. On ette tulnud sedagi, et kaupluses tullakse punaseid Selveri jakke kandvatelt praktikantidelt midagi küsima, millest nad aru ei saa mistõttu on nad palunud kliendil inglise keeles rääkida. On neid kliente, keda see pahandab aga ka neid, kes praktikantide pingutusi hindavad. Lisaks keelebarjäärile on noorte tšehhide arvates siin ka teistsugused kauplused. „Jaa, see pood siin on väga suur, kõike müüakse ühes kohas. Karvinas on väiksemad poed ja näiteks ilutooteid, šampoone ja kosmeetikat müüakse eraldi, mitte suures toidupoes,“ tutvustab Marie ühte erinevust.

Praktikantide juhendaja Geidy-Ly Kirsch tunnistab, et keelebarjääri tõttu saavad noored teha rohkem sellist tööd, kus klientidega suhtlema ei pea. „Nad on kontrollinud kaupade „parim enne“ kuupäevi ja aeguma hakkavaid kaupu eemaldanud. Kaupade väljapanekul abistamine on lausa igapäevane ülesanne ning nüüd on jäänud aega ka riiuleid puhastada ja korrastada,“ loetleb ta ülesandeid, mida praktikandid Selveris täitnud on. „Oleme tutvustanud ka liha- ja kulinaarialeti tööd ning kogu kassasüsteemi,“ rääkis ta ning lisas, et kassasse siiski noori tööle panna ei saa. Nii ongi praktikandid täitnud paljusid ülesandeid, mida seni on lihtsalt tegemist oodanud.

Geidy-Ly ise on värske kutsehariduskeskuse vilistlane ning seetõttu mäletab hästi praktika läbimise rõõme ja muresid. „Õppisin e-kaubandust aga Selverisse sattusin sõbranna kutsel. Olen kaubakategooria juht ja minu ülesandeks on kaupade tellimine, nende väljapaneku korraldamine ja muu selline,“ selgitab ta. „Kaubanduses on ikka töökäsi puudus ja meie praktikantidest on palju abi olnud. Pealegi olid nad väga iseseisvad, hommikul andsin ülesanded kätte ja kui tehtud sai, siis tulid juurde küsima. Saime hästi hakkama,“ kiitis ta noori praktikante Karvinast.

Lisaks tööle kaubanduses on noortel olnud aega tutvuda nii Tartu kui ka Tallinna ja Pärnuga. „Tartu on väga ilus linn, kuigi siin on kallimad kaubad,“ rääkis Dominik. Marie lisab, et talle meeldivad siinsed head ja lahked inimesed. Huvitavaks IT arengu näiteks tuuakse aga isesõitvat autot ja kohatud pakirobotit, mida Tsehhimaal pole nähtud.
Tartu Kutsehariduskeskuse rahvusvaheliste suhete koordinaatori Andrei Atškasovi sõnul on Tšehhi noorte grupp üle hulga aja esimesed välispraktikandid Tartus. „Pandeemia pani reisid pausile, kuid nüüd oleme ise saatnud välja noori Tenerifele ja Barcelonasse ning loodame õppeaasta teises pooles õpirändurite hulka suurendada,“ sõnas ta. Õpirändeid toetab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.

Lisainfo
Andrei Atškasov
Tartu KHK rahvusvaheliste suhete koordinaator
tel 5918 1691

 

Kopli 1 Põllu 11