Tartu KHK tisleri eriala õpilased käisid praktikal Sloveenias.
Neljal tisleri viimase kursuse õpilasel Mikk Raual ja Danel Schvalbel (keskhariduse
baasil) ning Mikk Lembal ja Kristo Kooklal (põhihariduse baasil) avanes võimalus
osaleda Leonardo da Vinci elukestva õppe programmist finantseeritaval Tartu KHK
õpilaste praktikaprojektis “Improving practical skills in Europe”, mis toimus Sloveenias. Vastuvõtvaks kooliks oli Lesarska Šola Maribor ja välispraktika kestis 5 nädalat, perioodil 24.09.2012 – 26.10.2012.
Enne praktikat toimus ettevalmistus, mille raames tuli läbida 30-tunnine erialase inglise keele kursus, lisaks projektijuhi Andrei Atškasovi korraldatud infotunnid, kus saime kogu vajaliku
informatsiooni oma praktika toimumise kohta.
Esimese nädala olid meiega ka Tartu KHK kutseõpetajad Aivar Sarapuu, Aita Kahha, Maie Kuhi ning projektijuht Andrei Atškasov. Sellel nädalal osalesime ekskursioonidel läbi Sloveenia ning Klagenfurtis Austrias. Külastasime selliseid ettevõtteid nagu Orglarska delavanica Maribor (Orglaska Delavanica Maribor) (orelitehas), Gašper (ukse ja aknatehas), Mizarstvo (köögimööbli ja siseuksi valmistav tehas), Ledinek (puidutöötlemise tehas), Murales (mööblitehas) ning Kartago (valmistab matkaautosid).
Teisel nädal, kui õpetajad olid tagasi Eestisse läinud, korraldas meie kohapealne kontaktisik meile erinevaid üritusi, näiteks pidime linna peal ämbritega vett laiali viskama ja siis
veeloigust pilti tegema, tegu oli siis jõe austamise üritusega. Samuti aitasime näitust üles panna, kuna seda aitas korraldada õpilane, kes õppis meiega samas koolis. Näitusel olid puidu parvetamise eksponaadid, kuna jõetransport oli seal kandis suur traditsioon. Alates kolmapäevast hakkas praktika kooli töökojas, mille käigus valmistasime ette detaile viimistlemiseks ning meile õpetati kuidas värvida.
Kolmandal nädalal tegelesimegi värviruumis erinevate värvilahenduste katsetamisega, proovisime erinevaid värve ja värvide omavahelisi reaktsioone.
Neljandal nädalal tegelesime spoonimistöödega, tutvusime uute masinatega, millega spooni lõigata.
Viiendal nädalal parandasime malenuppe, tegime lakkimistöid ja tutvusime puidukuivatamise meetoditega. Lisaks korrastasime palkide parvetamiseks mõeldud parve, mis vedas turiste ning käisime sellega ka ise sõitmas, kuna meie õpetaja oli antud organisatsiooni juht.
Koolivälisel ajal tutvusime kohaliku linnaga, vallutasime ümberkaudseid mägesid, külastasime pealinna Ljubljanat ja nautisime sooja ilma.
Oleme väga tänulikud Tartu Kutsehariduskeskusele selle võimaluse eest – kui oleks võimalik, läheks uuesti! Seega soovitan ka kõigil teistel võimaluse korral välispraktikale kandideerida.
Teksti koostas:
Kristo Kookla
MT10