fbpx
Tagasi

Sellel hooajal Rakett69 võistlussaates tehniliste teadmiste ja oskustega silma paistnud mehhatroonika õppur Richard Lätt jõudis viie parema sekka, kuid laupäevasest saatest enam edasi ei pääsenud.

Hoolimata sellest on Richard saates osalemisega ülimalt rahul. „Tegelikult on see mu elu tohutult mõjutanud ja kogu see asi on ülimalt äge kogemus,“ rääkis ta. „Teaduslabürint ja saatesse pääsemine oli suur võit juba. Ja eks meil oli ka ülihea tiim, kus olid esindatud kõik pooled mida läheb vaja nende ülesannete lahendamiseks. Ilmselt sattus nii, et neid tehnika, ehituse ja inseneeria ülesandeid oli rohkem ja sain oma teadmisi ja oskusi seal rohkem välja pakkuda. Teadusstipendiumile ma enam kandideerida ei saa, aga äkki osutun hooaja silmapaistvaks osalejaks,“ jagas Richard Raketi saate muljeid.

Lisaks teadussaates osalemise vahvale ja elumuutvale kogemusele on tänu saatele tulnud ka palju uusi tutvusi. „Hästi palju sain uusi tutvusi teadus- ja tehnikamaailmas. Näiteks tänu saatele võeti minuga ühendust Solaride tiimist. Rääkisime mida ma teha oskan ja millega saan kasulik olla ja nüüd olen otsapidi osa sellest ägedast projektist. Tegu on Eesti esimese päikeseenergial põhineva võidusõiduauto projektiga, kus on tegelikult erinevate kõrgkoolide tudengid sees. Mina tegelen tiimis elektroonika poolega,“ tõi Richard näite.

Baikonurilt Marsile
„Tehnikahuviline olen olnud väikesest saati. Kümmekond aastat tagasi võitsin koolis mingi olümpiaadi ja sain koos koolivennaga sõita Baikonuri kosmodroomile,“ meenutas Richard ühte erilist seika oma elus. Võibolla seepärast on ta huvitatud erinevatest tulevikutehnoloogiatest ja hoiab pilku peal Marsi projektil, kuhu inimese jalg võiks astuda aastal 2035.

„Jah, ma usun et me ei ole leiutistega veel kuskile jõudnud. See kus oleme, on alles algus ja siit on nii palju edasi liikuda – päikeseenergia vesinikuenergia, fossiilkütused võiks juba ammu ära unustada. Praegu tasuks väga palju mõelda just sellele, kuidas tekitada tootmist 0-gravitatsioonis, see tähendab mitte siin planeedil vaid orbiidil või kõrvalplaneetidel, sest me oleme suure sammuga sinna liikumas,“ on Richard kindel.

„Mind on tohutult huvitanud tehnoloogia, jälgin millised on arengud ja mida leiutatakse. Eriti muidugi Elon Muski projektid, sest need on päriselt hakanud suruma seda, et jõuaksime kiiremini ja kaugemale,“ lisas Richard.

Tehnikat õppima
Pole sugugi üllatav, et tehnikahuviline Richard on tahtnud inseneriks või leiutajaks saada. „Siis tuli välja, et kõikide minu ideede suurim probleem on see, et me ei ole võimelised tootma niipalju energiat, või pole meil piisavalt häid akusid. Siis mõtlesin, et tahaks energeetikainseneriks saada. Lõpuks avastasin mehhatroonika, kuid tuli välja, et ülikoolis see konkreetne õppekava nõudis eelnevat mehhatrooniku kutset. Nüüd tagasi vaadates oleks võibolla kasulik olnud gümnaasiumi asemel pigem kutsekeskharidus valida. Kutsekast saab nii gümnaasiumihariduse kui ka mehhatroonika eriala kutse,“ rääkis Richard.

Kutsekooli mehhatroonika erialale astuma ajendas teda veel see, et leida mõttekaaslasi ja tegijaid. „Ma tahtsin leida head punti kellega koos midagi käima panna. Otsisin ettevõtlikku ja teistmoodi mõtlevat programmeerijat ja mehhanikut, kes oleks võimeline kasvõi jutu järgi mõistma ja töötava pildi silme ette looma. Ühesõnaga tahtsin olla nende inimeste seas, kes tehnikast ja mehhaanikast lugu peavad.“

Tegelikult sai Richard mehhatroonikat koolis vaid poole aasta jagu nuusutada, sest siis tuli juba Rakett ning distantsõpe. „Kui kool käis, oli kõik super, mul olid kõik viied ja võibolla oli isegi liiga lihtne. Olen pikemalt tegelenud juba erinevate asjadega ja hobi korras teinud nii mööblit, metallitööd kui nahatööd,“ rääkis ta. „Aga mul on hästi palju ideid ja start-upi mõtteid, ühesõnaga ettevõtlus on mu tulevik. Tehnika ja tehnoloogia valdkonnas on ikka veel uuendused võimalikud ja sinna püüdlen. Aga enamasti väldin pikaajalist konkreetset plaani, sest kunagi ei tea mis homme võib juhtida ja mis võimalusi võib tekkida,“ lisas Richard.

Kes Richardile veel kaasa soovib elada, siis Rakett69 finaalsaates on ta taas platsis, sedapuhku ühe finalisti meeskonnas Goldbergi masinat ehitamas. Soovime edu ja jaksu kõigiks teisteks ettevõtmisteks!

 

Kopli 1 Põllu 11